HABER KIBRIS

Çöp sorunu önüne geçilemiyor

ads
14/09/2017

Çöp sorunu önüne geçilemiyor
ads

Havadis’in Haziran ayında “Koruluğu çöplüğe dönüştürdüler” haberinin ardından Taşkent ile Güngör arasında kalan ağaçlık alanda hiçbir önlem alınmadı, çöp kaosu büyüyor.

ALLAH NE VERDİYSE: Denetimsizlik nedeniyle insanlar doğayı korkusuzca kirletiyor. Belediyelerin almakla görevli olduğu çöp, vatandaş tarafından doğaya dökülüyor. Etrafa gelişigüzel atılan hayvan ölüleri de hastalıklar açısından büyük bir tehlike yaratıyor. Taşkent- Güngör arası adeta yeni bir çöplük alanı

Devrim DEMİR-HAVADİS

Ülkedeki çöp sorununun bir türlü önüne geçilemiyor. Denetimsizlik nedeniyle her geçen gün yeni çöp alanı oluşturuluyor.

Taşkent ile Güngör arasında kalan koruluk da adeta çöplüğe dönüştürüldü.

Basında daha önce gündeme getirilmesine karşın söz konusu korulukta kirlilik temizlenmezken yeni çöplerin atılmasına engel teşkil edecek herhangi bir önlem de alınmadı.

Çöp alanda onlarca içki şişesi de dikkat çekiyor. Çöp alanları dışındaki alanlara atılan çöpler, çevreye ciddi zarar verirken insan sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Kendi bilmez kişi veya kişiler tarafından ağaçlık alana dökülen çöpler alanı adeta çöplüğe çevirdi.

Ağaçlık alana büyük araçlarla girildiği tahmin edilirken, toprak zeminin sürekli kullanıldığı araba lastik izleri ile belirgin.

Ev atıklarından, kuaför salonunda kullanılan malzeme atıklarına kadar birçok çöp ağaçlık alana gelişigüzel döküldü.

Sağlığı da tehdit ediyor

Çöp alanları dışındaki alanlara atılan çöpler, çevreye ciddi zarar verirken insan sağlığını da olumsuz etkiliyor.

Etrafa gelişi güzel savrulan çöpler, bulaşıcı hastalık riski taşırken fare, sivrisinek ve haşere gibi hayvanların popülâsyon’unun artmasına neden oluyor.

Çöp sorunu önüne geçilemiyor

Ülkedeki çöp sorunun son bulması amacıyla 2011 yılı sonunda faaliyete giren Güngör Çöplüğü’yle de çöplük sorununun önüne geçilemediği, Taşkent ile Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi arasında kalan ağaçlık alana dökülen çöplerle bir kez daha gözler önüne serildi.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Çöp, HABER, KIBRIS
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems