Corona virüs aşısında müjdeli haber: Yüzde 94.5 etkili...

Tüm dünyanın merekla beklediği corona virüs aşısı ile ilgili son dakika haberi geldi. ABD'li ilaç şirketi Moderna'dan gelen son dakika habere göre; geliştirilen potansiyel yeni tip korona virüs (Covid-19) aşısının yüzde 94.5 etkili olduğu açıklandı. Coronavirüs İşte corona virüs aşısı ile ilgili tüm detaylar...

ads
16/11/2020

ads
Corona virüs aşısında müjdeli haber: Yüzde 94.5 etkili...

 Corona virüs aşı çalışmaları ile ilgili son dakika haberler peş peşe gelmeye devam ediyor. ABD'li ilaç şirketi Moderna tarafından geliştirilen potansiyel yeni tip korona virüs (Covid-19) aşısının yüzde 94.5 etkili olduğu açıklandı.

ABD merkezli ilaç üreticisi Moderna, COVID-19'a karşı geliştirdikleri aşı adayı MRNA-1273'ün Faz 3 klinik test sonuçlarının aşının yüzde 94,5 oranında etkili olduğunu gösterdiğini bildirdi. Moderna geliştirdikleri aşı adayının 2-8 derece aralığındaki standard buzdolabı sıcaklığında etkinliğini 30 gün süre ile koruduğunu da duyurdu.FDA'YA BAŞVURACAK

MRNA-1273'ün test sonuçlarının özden geçirilmesi için Avrupa İlaç Ajansı'na başvuru yapan Moderna, bu başvurunan ardından yaptığı açıklamada, aşının acil kullanım için onaylanması amacıyla önümüzdeki haftalarda FDA'ya başvuru yapacaklarını da belirtti.

YIL SONUNA KADAR 20 BİN DOZ AŞI TESLİMATI GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Açıklamada, FDA'dan onay alınması halinde hemen dağıtılabilecek milyonlarca doz aşı olduğunu ifade eden Moderna, yıl sonuna kadar
ABD'de 20 milyon doz aşının teslimatını gerçekleştirebileceğini vurguladı. Moderna, 2021 yılında global olarak 500 milyon-1 milyar doz arasında aşı üretmeyi beklediğini de ifade etti.

-20 DERECEDE 6 AY SAKLANABİLİR

Moderna'nın açıklamasında ayrıca, MRNA-1273'ün nakliye ve uzun süreli saklama için -20 derecede standart bir soğutma cihazında 6 ay saklanabildiği bilgisi de verildi.

EN CİDDİ KOVİD-19 SEMPTOMLARINI ENGELLEDİ AMA BAZI YAN ETKİLERE SEBEP OLDU

Gelen ilk sonuçlara göre, 95 kişi içerisinden iki doz alan katılımcılardan sadece beş kişi hastalandı. Aşı aynı zamanda en ciddi koronavirüs enfeksiyonlarını engelledi. Geliştirilen aşının genel olarak güvenli ve iyi tolere edildiği belirtilirken, kas ve baş ağrısı ile yorgunluk gibi yan etkileri olduğu kaydedildi.

 

 

16/11/2020 14:36
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Corona virüs, aşı
MANŞETLER

HK SAĞLIK

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.