Covid-19 pandemisi yaşam süresi beklentilerini de düşürdü

Koronavirüs pandemisi yaşam beklentisini rekor seviyede düşürdü

ads ads ads ads
27/09/2021

ads
ads
ads
Covid-19 pandemisi yaşam süresi beklentilerini de düşürdü

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi, toplumun tahmini yaşam süresi beklentilerini de düşürüyor. Oxford Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, insanların ortalama ömür beklentisi 2020 yılında, bir önceki seneye göre 6 ay düştü. Bu düşüş İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana görülen en büyük azalmaya işaret ediyor. Yaşam beklentisindeki en büyük düşüş ise 2.2 yılla Amerikalı erkekler arasında oldu.

Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, dünyayı etkisi altına alan pandeminin insanların ortalama ömür beklentisini de düşürdüğünü ortaya koydu. 29 ülkede yapılan araştırmanın sonuçlarına göre, 27 ülke vatandaşlarının ortalama yaşam beklentileri geriledi. 2019 yılındaki araştırma ile kıyaslandığında, 29 ülkeden 22'sinde ortalama yaşam beklentisinin 6 aydan fazla kısaldığı görüldü.

Yaşam beklentisinin en fazla düştüğü ülke ise ABD oldu. Şimdiye kadar Covid kaynaklı 5 milyona yakın ölümün görüldüğü ülkede, Amerikalı erkeklerin ortalama yaşam beklentisi 2.2 yıl geriledi.

Ortalama yaşam beklentisindeki gerileme ABD'de ağırlıklı olarak çalışma çağındakiler ve 60 yaşın altındakilerden kaynaklanırken, Avrupa'da 60 yaş üstü insanlar öne çıktı.

Öte yandan araştırmaya göre erkeklerdeki ortalama ömür beklentisindeki düşüş kadınlardan daha fazla oldu. 15 ülkedeki erkekler ortalama ömürün 1 yıldan daha fazla düşeceğini beklerken, bu sayı kadınlarda 11 ülkede kaldı.

27/09/2021 11:10
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Dünya, Yaşlılık, Corona Virüs, koronavirüs
MANŞETLER

HK SAĞLIK

Uzmanı uyardı: Gece yeme bozukluğu kadınlarda daha sık görülüyor

HK SAĞLIK

Yeme bozukluklarından biri olan gece yeme bozukluğu sendromu kişinin gece uykusundan uyandıktan sonra akşam yemeğini yediği halde, geç saatlerde çok fazla yemek tüketmesi olarak tanımlanır. Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere oranla gece yeme bozukluğuna daha yatkın olduğu tespit edilmiştir. Kadınların yaşadıkları hormonel değişikler gece yeme eğilimini artırır. Sonbaharın gelişiyle birlikte günlerin kısalmasının gece yeme bozukluğunu tetiklediğini söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Pınar Çoban Çinko, konu hakkında bilgi verdi.

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.