HABER KIBRIS

Crans Montana’dan kaçmak zor

Crans Montana’da Kıbrıs Konferansı’nın ilk günü geride kaldı.

ads
29/06/2017


ads

Mete Tümerkan


 

İlk günden akılda kalanları yazacak olursak şöyle bir sıralama yapabiliriz:

1- New York’ta 27 Haziran’da BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in liderlerle görüşmesi sonrasında yaptığı açıklama, Crans Montana’daki Kıbrıs Konferansının nasıl yapılacağı konusunda belirleyici oldu. Rum-Yunan tarafının Kıbrıs konferansını sadece garantiler ve güvenlik konusunun görüşüleceği bir konferansa dönüştürme girişimi başarız oldu. Crans Montana’da müzakereler güvenlik ve garanti başlığı ile başladı, öğleden sonra ise diğer konuların da paralel toplantılarda tartışılacağı ikinci bir masa kuruldu. Böylece New York’ta varılan mutabakata uygun olarak konferans tüm konuların bir biri ile bağlantılı bir şekilde tartışıldığı, hiçbir ön koşulun olmadığı ve tüm konular üzerinde uzlaşma sağlanmadan hiçbir konu üzerinde uzlaşma sağlanmış sayılmayacağı anlayışı ile başladı.

2- Konferansın ilk gününde taraflar önce yöntem üzerinde tartıştı, sonra da açılış konuşmalarında bildik pozisyonlarını ortaya koydular. Ardından ikili, üçlü ya da beşli toplantılarda konular tartışılmaya başlandı.

3- Tarafların tümü de Crans Montana’da Kıbrıs Konferansı’nın çökmesine, başarısızlıkla sonuçlanmasına neden olacak bir adım atmama konusunda çok dikkatli. Kimse bir başarısızlığın sorumluluğunu üzerine almak istemiyor.

4- Konferansın ne zaman biteceği konusunda net bir tarih yok. İlk günün sonunda konferansın uzun süreli olacağını ve hedefin kapsamlı bir çözüm metninin ortaya çıkarılması olduğunu söyleyebiliriz. Kapsamlı bir çözüm metni ortaya çıkmasa da, bir çerçeve anlaşması ya da var olan tıkanıklıkların aşılması da başarı olarak değerlendirilecek gibi görünüyor.

5- BM Genel Sekreteri Antonio Guterres hafta bitmeden Crans Montana’daki görüşmelere katılmış olacak. Genel Sekreterin gelecek olması buradan bir sonuç çıkarılması konusunda BM’nin ısrarlı olacağı şeklinde değerlendirilebilir. Ama bir sonuç çıkması Kıbrıs Türk ve Rum tarafları ile garantörlerin ortaya koyacağı tutuma bağlı olacak.Tarafların bildik yöntemlerin dışına çıkarak çok yaratıcı fikirler ortaya koymaları, kısacası ‘out of box’ düşünmeleri halinde Crans Montana’dan bir sonuç çıkabilecek.

5- Sürecin ilk gününde başlangıç olarak var olan krizler buzdolabına kaldırıldı ama ilerleme sağlanması anlamında hala bir açılım olmuş değil. Herkes bildik pozisyonunu korumakla birlikte bunu farklı ambalajlarla sunma peşinde.

6- Crans Montana’daki Kıbrıs Konferansında ilgili tüm tarafların işi çok zor. Kıbrıs konusu zaten zor bir mesele. Kolay bir mesele olsa idi bu kadar yıl çözümsüz kalmazdı. Bu zor meselenin çözümü için eksersizlerinin yapıldığı Crans Montana’da içerde taraflar bir yandan müzakere masasında kıran kırana gergin müzakereler yapıp, değişik taktik ve stratejiler uygulayarak hedeflerine ulaşmaya çalışırken, dışarıda da medya üzerinden kamu oylarına dönük büyük bir savaş yaşanıyor. Kısacası Crans Montana’da kimsenin işi kolay değil.

7- Güvenlik ve Garantiler burada en zor konulardan biri. Rum-Yunan tarafı garantilerden kurtulmak için her şeyi yapma niyetinde… Türk tarafı ise garantinin yer almayacağı bir çözümü referanduma götürmeyeceğini açıkladı. Böyle bir durumda iki tarafın ortak bir zeminde buluşabilmesi için gerçekten çok fazla yaratıcı bir öneri bulmak lazım. Bu aşamada bunun nasıl olabileceği konusunda kimsenin bir fikri yok.

8- Son not olarak basın merkezini yazacağım. BM basının çalışması için ayırdığı yer ile resmen sınıfta kaldı. Altmışı aşkın gazetecinin çalışmak zorunda bırakıldığı basın merkezi havasız, kapalı, gürültüden kimsenin kimseyi işitmediği bir yer.

İlk günün özeti böyle…

Gece boyunca da diplomatik temaslar mutlaka devam edecek. Şu anda kimsenin Crans Montana’dan kaçma niyeti yok.

Çünkü buradan kaçmanın bedeli ağır olabilir.

Peki, çözüm niyeti var mı?

Taraflar pozisyonlarını ortaya koydular ve müzakere için alan yarattılar.

Buna bakınca…

Türk tarafı için çözüm niyeti olduğunu söyleyebilirim ama Rum-Yunan tarafı için ayni şeyi söyleyemeyeceğim.

Bu habere tepkiniz:
TAGS: mete tümerkan
MANŞETLER

HK Mete Tümerkan

© 2018 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs. Design: LATIS Internet Media Systems