Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

ads
02/12/2020

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

Yaşanan gelişmelere bakıldığında dün Türkiye tarafında İmalat PMI verisi takip edildi ve veri Kasım ayında 51.40 ile son 6 ayın en düşük seviyesinde gelirken; kurlarda yukarı yönlü ataklar oluştu. ABD tarafında ise imalat PMI endeksi 58,0'lik beklentiler karşısında 57,5 seviyesine gerilemesi sonucunda  sektörel büyüme ivmesi yavaşlama gösterdi. Gün içerisinde Fed Başkanı Jerome Powell ise Senato Bankacılık Komitesi'nde gerçekleştirdiği konuşmada ekonomik toparlanmanın yavaşlamasına rağmen sürdürdüğüne dikkat çekti

Almanya kanadından gelen ekonomik verilede ise Almanya'da işsizlik oranı Kasım ayında %6.1 ile beklentilerin bir miktar altında gerçekleşti. Piyasalardaki beklentiler ise verinin %6.3 oranında gelebileceği yönündeydi.

Diğer yandan dün Euro bölgesinden gelen enflasyon verisine göre bölgede Tüketici Fiyat Endeksi Kasım ayında yıllık bazda %0.3 daraldı. Veri piyasalardaki beklentilerden bir miktar kötü geldi. Bu bağlamda verilerin ardından önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan Avrupa Merkez Bankası'nın toplantısı da önemli olacaktır. Son gelen açıklamalar ile birlikte piyasalarda teşvik konusunda beklentiler oldukça artmıştı. Buna göre Avrupa Merkez Bankası'nın 1.35 trilyon euroluk pandemi varlık alım programını yaklaşık 500 milyar euro artırması ve bunu 6 ay uzatması da beklentiler dahilinde.

Bugün yurt dışında Almanya Perakende satışlar, Euro Bölgesi işsizlik, ABD istihdam değişimi ve FED Başkanı Powell’ın konuşması takip edilecek. Türkiye tarafında ise bugün Merkez Bankası’nın yatırımcı, ekonomist ve analistlerle gerçekleştireceği “Yatırımcı Toplantısı” takip edilecek.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,8142 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,8248 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,4445 GBPTL kuru ise 10,4970 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,8261 EUR/TL kuru 9,4512 GBP/TL kuru ise 10,5023 seviyesinden işlem görmeye başladı.

02/12/2020 09:01
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.