Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 01 Nisan 2024

ads ads ads ads
01/04/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 01 Nisan 2024

Türkiye dün yerel yöneticilerini belirlemek için sandık başına gitti. Seçim sonrası süreçte ekonomi alanında en çok merak edilen birincil konu ise kamuoyunda ekonominin sağlığına ilişkin temel gösterge kabul edilen kurlarda yaşanacak seyir. Önümüzdeki dönemde kurların seyrine ilişkin; “önce sıçrama-sonra sakinleşme” ve “baskıya devam edilirse; kur şoku” şeklinde iki farklı görüş öne çıkıyor.

Öne çıkan bir görüşe göre Türkiye Merkez Bankası, seçimden önce olduğu gibi kurları tutmaya, bu amaçla rezervlerden satış yapmaya devam edecek. Ancak ciddi rezerv kaybına yol açan bu politikanın yurt dışından yüklü miktarlarda kaynak girişi kaydedilmedikçe sürdürülebilir olmadığının altı çiziliyor.

İzleyen dönemde müdahalenin gevşetilmesi senaryosunda dolar/TL kurunun önce hızlı bir yükseliş yaşayıp sonra sakinleşeceği görüşü ise daha çok taraftar buluyor. Buradan hareketle enflasyonun da yılı yüzde 50’nin üzerinde bir düzeyde tamamlayacağı tahminleri yapılıyor.

Bu senaryo mevcut varlıklar ve piyasa gerçekleri ile daha uyumlu görülüyor. 

Seçimin ardından döviz cephesindeki hareketler izlenecek. Yine yabancı yatırımcının gelip gelmeyeceği de fiyatlamalar üzerinde etkili olacak. BIST 100 Endeksi Cuma günü 9 bin 142 puandan haftayı tamamlamıştı.

Goldman Sachs, Türkiye'de seçim sonuçlarından bağımsız Türkiye Raporunu yayımladı.

Raporda, Seçim sonuçlarından bağımsız olarak hem parasal hem de mali politikanın devamını ve rezervlerin yanı sıra TL'nin üzerindeki baskının da yatışmasını beklediklerini açıkladılar.  Bütçe gelirlerinin uzun dönemli ortalamasına ulaşmasından dolayı seçimlerin ardından geçen yıla benzer vergi artışları beklemediklerini ve harcama yönlü baskıların da azalacağını düşündüklerini ifadesi kullanıldı.

Yıl sonu enflasyon tahminine de yer verilen raporda, "Enflasyonun Mayıs'ta zirveye çıkacağını ve oradan olumlu baz etkileriyle birlikte yıl sonuna kadar yüzde 33'e kadar keskin bir düşüşe başlayacağını tahmin ediyoruz" değerlendirmesinde bulunuldu.

Altın, ikinci çeyreğin başlamasıyla birlikte rekora yükseldi ve Fed'in faiz indirimlerine yaklaşması ve jeopolitik gerilimlerin derinleşmesinin etkisiyle yükselişini sürdürdü.

Külçe altın, son seanslarda bir dizi zirveye ulaştıktan sonra bu sabah erken saatlerde kapanışa göre yüzde 1,3 artışla ons başına 2.259,69 dolara kadar yükseldi.

31 Mart Türkiye yerel seçimleri öncesi halkın dolar ve altın talebi patlama yaratırken seçim sonrası kurdaki tablo merakla takip ediliyordu. Dolar / TL 32.42, EUR / TL 34.98, STG/TL 40.99 seviyelerinde işlem görmekte.

 

 

01/04/2024 10:07
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.