Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 03 Haziran 2024

ads ads ads ads
03/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 03 Haziran 2024

Mayıs ayının son haftasını geride bırakırken Türkiye piyasalarındaki ilginç hareketlilik kendini göstermeye devam etti. BIST100 endeksi gün başında %2’lere yakın artıya geçse de günü %0.77 negatif tarafta kapadı. Geçtiğimiz haftalarda borsaya canlılık getiren Yapı Kredi bankasının First Abu Dhabi Bank’a hisse satışı ile ilgili görüşmelerinin olumsuz sonuçlandığına yönelik açıklamalar borsadaki satışları tetikleyen en önemli haber olarak karşımıza çıktı. Haftalık genel görünüme bakıldığında yabancı yatırımcı beklentilerinin karşılanamadığı haftada BIST100’ün %2.6 oranında eksi tarafta haftayı tamamladı.

Öte yandan Türk lirası 32.20’li seviyelerde direnmeye devam ediyor. Türk Lirasına geçişte ivme kazanılmışsa da TCMB’nin rezervleri toparlamak için piyasadan USD alımları sayesinde USDTRY kurunun 32.20’li seviyelerde takılı kaldığını görüyoruz. Son dönemde TCMB’den gelen rezerv hamlelerinin bu şekilde devam etmesi ardından 31 Mayıs’la biten hafta verilerine göre rezervlerin 4.5 yıl sonunda ilk kez artıya geçeceği öngörülmekte.

Geçtiğimiz haftanın önemli verilerine baktığımızda Türkiye’nin 1.çeyrek büyümesinin %5.7 olarak açıklandığını, bugün açıklanacak enflasyon verisine ışık tutan İstanbul enflasyonunun ise yıllıkta %82.20 arttığını gördük.

Orta doğu’da yaşanan çatışmalara ilişkin hafta sonu yaşanan gelişmelere baktığımızda ABD Başkanı Biden’ın Gazze’de kalıcı ateşkes ve esir takasına ilişkin bir öneride bulunduğunu ve Hamas’ın bu öneriye olumlu yanıt verdiğini gördük. İsrail kanadı ise bu yönde bir adımın Hamas’ın zaferi anlamına geleceğini savunarak öneriye tepkiyle yaklaşmasına rağmen Pazar günü İsrail’in resmi yayın kuruluşu olan KAN haberine göre ilk aşamada 33 rehinenin serbest bırakılmasını , ikinci aşamada ise savaşın sona erdirilmesine ilişkin anlaşmayı Kabul ettiğini açıkladı. Bu gelişmenin Türkiye piyasalarına olumlu yansımasını bekliyoruz.

Yurt dışı tarafta açıklanan verilerden göze çarpanlar arasında Almanya’dan gelen ve beklentilerin oldukça altında gelen perakende satışlar verisi karşımıza çıktı. Yıllıkta %0.6 daralmaya işaret eden veriye ilaveten AB tarafından açıklanan enflasyon verisi de %2.6 ile beklentilerin üzerinde gelerek EUR için kötü haber olarak algılandı.

ABD’de ise Gıda ve enerji bileşenlerini dışarıda bırakan çekirdek PCE, bir önceki aya göre %0,2 arttı. Enflasyondan arındırılmış tüketici harcamaları beklenmedik bir şekilde %0,1 düşerek mal harcamalarındaki azalma ve hizmet harcamalarındaki gevşemenin etkisiyle geriledi. Talebin başlıca kaynağı olan ücretlerdeki artış beklentiye paralel olarak %0.3 açıklandı. Açıklanan veriler sonrasında FED vadelilerine göre 2024 yılında 2. kez faiz indirimi ihtimali %46 seviyelerinde. Dolar endeksi güne 104.75 seviyelerinde başladı. Gün içinde 104.90 seviyelerine kadar yükselen endeks, veri öncesi 104.65 seviyelerine kadar geri çekilmişti. Açıklama sonrasında 104.40 seviyelerini test eden endeks günü 104.65 seviyelerinde kapattı.

Brent petrol büyük merakla beklenen OPEC+ toplantı öncesi Cuma gününü %0.1 seviyesinde gerileyerek tamamlamıştı. Suudi Enerji Bakanlığı Pazar günü OPEC+ toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, üretim kısıtlamalarının üçüncü çeyrekte tamamen devam edeceğini ve ardından önümüzdeki 12 ay içinde kademeli olarak kaldırılacağını söyledi. Brent önceki kayıplarını geri alarak varil başına 82 dolara yükseldi ve ABD ham petrolü 77 doların üzerinde işlem gördü.

Bugün Türkiye’de açıklanacak enflasyon ve imalat PMI verileri büyük önem arz etmekte. Yurt dışında ise ABD’den gelecek imalat PMI verisi takip edilecek.

Kurlar günün ilk saatlerinde: USDTRY 32.1860, EURTRY 34.939 ve GBPTRY 41.02 seviyelerindne işlem görmekte.

 

03/06/2024 09:31
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.