Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 03/04'2024

ads ads ads ads
03/04/2024

ads


BİST-100 endeksi,  dünkü işlem gününe; 28 puan civarında artışla başlarken, gün içerisinde yine dalgalı bir seyir oluştu. Açılış sonrasında, yukarı tarafta 9.266,01 puan seviyesi test edilirken; kapanışa doğru gelen satış baskısıyla; seansın sonunu yüzde 1,27 oranında düşüşle 9.040,87 puan seviyesinden noktaladı

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonrası yaptığı değerlendirmede hayat pahalılığı, covid-19 salgını ve Ukrayna – Rusya Savaşı süreçleri ile başlayan ve artış gösteren enflasyon baskısı ve sonuçlarının 31 Mart yerel seçimlerinde hissedildiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 seçimlerinin katılım oranının, 2019 seçimlerine kıyasla 6 puan geriye gittiğin, bu 6 puanlık düşüşün ezici çoğunluğunu AK Parti seçmeninin oluşturduğunu söyledi.

31 Mart’ta yapılan seçimlerde AK Parti’ye gönül verenlerin sandığına gitmemesinde hem teşkilattan hem genel merkezden hem de adaylardan kaynaklandığının vurgusunu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday belirleme süreci de dâhil bunların üzerinde uzun uzun durulması gerektiğini, bu konuda gereken her türlü adımın atılacağının altını çizdi.

31 Mart’ta yapılan seçimlerde AK Parti’ye gönül verenlerin sandığına gitmemesinde hem teşkilattan hem genel merkezden hem de adaylardan kaynaklandığının vurgusunu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, aday belirleme süreci de dâhil bunların üzerinde uzun uzun durulması gerektiğini, bu konuda gereken her türlü adımın atılacağının altını çizdi.ABD merkezli Wells Fargo, dolar TL kuru için yeni rapor yayımladı. Banka, yerel seçimler sonrasında Türk Lirası'na ilişkin uzun vadeli yapıcı görüşlerini artan bir inançla yenilediklerini belirtti.

Türk Lirası'na ilişkin olarak iyimser açıklamalarda bulunan banka, dolar kurunun 2025 yılında 30 liranın altına ineceği görüşünü de tekrarladı.

 

İki Fed yetkilisinin ABD merkez bankasının 2024 yılında hala üç kez faiz indirimi yapmasını beklediklerini söylemesiyle altın yeni bir rekor seviyeye taşıdı ve gümüş iki yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Bu da değerli metallerin görünümünü iyileştirdi.

Külçe ons başına 2.288 doların üzerinde yeni bir zirveye yükselirken, gümüş ise ons başına 26 doların üzerine çıktı.

Petrol fiyatları, mevcut arz kesintilerini onaylamasının beklendiği OPEC+ toplantısı öncesinde, ABD ham petrol stoklarında düşüşe işaret eden bir sektör raporunun ardından yükselişe geçti.

Brent ham petrol, Salı günü Ekim ayından bu yana en yüksek seviyede kapattıktan sonra varil başına 89 dolar civarında seyrediyor. ABD ham petrolü 85 dolar civarında

ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in telefon görüşmesi yaptığı ve ikili ticari, Tayvan Boğazı ve Güney Çin Denizi gibi bölgesel ve küresel meseleleri ele aldıkları bildirildi.

Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Biden ile Şi, ikili, bölgesel ve küresel meselelere ilişkin "yapıcı ve samimi" bir görüşme gerçekleştirdi.

Bugün Türkiye istatsitik kurumu tarafından Mart ayına ilişkin enflasyon verisi açıklanacak. Mart ayında aylık bazda %3,5'luk enflasyon bekleniyor. Bu da yıllık bazda yaklaşık %69 seviyesine tekabül ediyor.

Döviz kurları; Dolar /TL 32.022, EUR/TL 34.509, STG/TL 40.280

 

 

03/04/2024 09:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.