Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 04 Nisan 2024

ads ads ads ads
04/04/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 04 Nisan 2024

Türkiye'nin mart ayı enflasyon rakamları açıklandı dün. Enflasyon mart ayında aylık bazda yüzde 3,16 artış kaydetti. Yıllık enflasyon ise 68,50ye yükseldi.. Enflasyon araştırma grubu ENAG ise enflasyondaki artışı aylık 5.58, yıllık ise yüzde 124,63 olarak hesaplamıştı.

Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 50,10 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 104,07 ile eğitim oldu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Mart ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından ilk mesajını yayınladı. Şimşek, yaptığı değerlendirmede, "Aylık enflasyon öngörümüz doğrultusunda mart ayında geriledi. Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız" ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan seçim sonrası yaptığı değerlendirmede hayat pahalılığı, covid-19 salgını ve Ukrayna – Rusya Savaşı süreçleri ile başlayan ve artış gösteren enflasyon baskısı ve sonuçlarının 31 Mart yerel seçimlerinde hissedildiğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2024 seçimlerinin katılım oranının, 2019 seçimlerine kıyasla 6 puan geriye gittiğin, bu 6 puanlık düşüşün ezici çoğunluğunu AK Parti seçmeninin oluşturduğunu söyledi.

Amerika Merkez bankası Başkanı Jerome Powell politika yapıcıların faiz indiriminden önce enflasyonun daha fazla düştüğünü görmek için bekleyecek zamanı olduğunu söyledi. Powell enflasyondaki son yükselişin ise genel görünümü değiştirmediğini vurguladı. Powell ekonomi beklendiği yönde ilerlerse bu sene faiz indiriminin muhtemel olduğunu dile getirdi. Başkan enflasyonu düşürme işlerinin henüz bitmediğini sözlerine ekledi.

Altın fiyatları, yüksek enflasyona karşı korunma yöntemi olarak altına olan talebin artırmasıyla kazanımlarını kuvvetlendiriyor. Altının ons fiyatı, 2 bin 300 dolar seviyesiyle yeni rekor kırdı. Gram altın ise güne 2 bin 363 Türk Lirası civarında başladı. Çeyrek altın ise 3.873 Türk Lirası'ndan alıcı buluyor.

Petrol, OPEC+'nın Haziran ayı sonuna kadar mevcut arz kesintilerini sürdüreceğini onaylamasının ardından beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Brent ham petrolü önceki iki seansta yüzde 2'den fazla yükseldikten sonra varil başına 90 dolara yaklaşırken, ABD ham petrolü 86 dolara yakındı. 

Dolar/TL 31.955, EUR/TL 34.649, STG/TL 40.433

 

 

04/04/2024 09:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.