Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 05 Haziran 2024

ads ads ads ads
05/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi  05 Haziran 2024

Dün güne sakin bir başlangıç yapan Türk Lirası günün sonlarına doğru Gelişmekte olan ülke para birimlerinde genel olarak görülen bir değer kaybından etkilenerek günü kayıplarla kapadı. Küresel görünüme paralel olarak USDTRY %1.2lik bir değer kaybı yaşayarak günü 32.58 seviyelerinden tamamladı. Buna ilave olarak 258 seviyelerine kadar gerileyen CDS yükselerek 265 seviyesine geldi. BIST100 endeksi de dün güne alımlarla başlayıp 10,600 seviyesinin üzerini test etse de gün sonunda kalıcılığını koruyamayıp %1.8 değer kaybıyla günü tamamladı.

Bugün açılışta USDTRY 32.607, EURTRY 35.479 ve GBPTRY 41.706 seviyesinden işlem görmekte.

Güne yansıyan haber başlıkları arasında TCMB Başkanı Karahan’ın TBMM’de yaptığı sunumda yaptığı açıklamalar yer aldı. Fatih Karahan yaptığı sunumda sıkı para politikasının talebi dengeleyeceğini ve tasarrufları teşvik edeceğini belirtti. Ayrıca bu gelişmelerin sonucunda çıktı açığının negative düzeylere geleceğini ve dezenflasyon sürecine katkı koyacağını ifadelerine ekledi.

Karşımıza çıkan bir diğer önemli haber ise Anayasa mahkemesinin içinde TCMB başkanını süresinden önce değiştirme yetkisi de dahil çeşitli yetkiler veren kanun hükmünde kararnanmenin birçok maddesini iptal etmesi oldu.

Yurt dışı tarafta takip edilen verilerden ABD’de açıklanan JOLTS raporu ABD’de iş ilanlarının son üç yılın en düşük seviyesine gerilediğini göstererek işgücü piyasasındaki soğuma eğilimini destekledi. JOLTS açık iş ilanları 8.350 Milyon beklentisinin altında 8.059 Milyon olarak açıklandı. Rakamlar, Fed swaplarının Kasım ayında ilk indirimi fiyatlaması ve Eylül ayında indirim ihtimalinin artmasına sebep oldu.

Öte yandan takip edilen fabrika siparişleri olumlu tarafta kalarak %0.6 artış beklentisine kıyasla %0.7 oranında artışa işaret etti. Karışık sinyaller veren veriler açıklamaları ardından ABD endeksleri günü hafif artıda tamamladı.

Hatırlanacağı gibi ABD'de önceki gün açıklanan ISM imalat endeksinin büyümeyi daralmadan ayıran 50 seviyesinin altında geri çekilmeyi sürdürmesi ekonominin sağlığına ilişkin soru işaretlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştu. Söz konusu tablo bugün açıklanacak ISM hizmet endeksinin önemini de artırmış durumda. Geçen ay 49,4 seviyesinde bulunan endeksin
51,0'e yükselmesi bekleniyor. Beklentilerden daha düşük ve özellikle de 50'nin altında bir tablo ortaya çıkması durumunda ise bunun halihazırda kırılgan olan risk iştahı üzerindeki baskıyı artırması sürpriz olmayacaktır.

JOLTS verisi öncesi güne alımlarla başlayan Dolar endeksi beklenti altında kalan very sonrasında kazançlarını geri vererek günü 104 seviyesinin hafif üzerinde tamamladı. Dolardaki zayıflamaya rağmen değerli metallerde de satıcılı bir seyir gözlemlendi. Altın %1 gümüş ise %4 seviyelerine yakın düşüş kaydetti. Hafta sonu gerçekleşen OPEC+ toplantısı ardından petrolde başlayan gerileme de devam ederek brent petrolun %1.06 gerilemeyle 77.53 USD seviyesine geldi.

Bugün ABD ADP Özel sektör istihdam, ve ISM hizmet PMI verileri’nin yanı sıra Avrupa’da ÜFE ve Hizmet PMI verileri takip edilecek.

05/06/2024 08:50
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.