Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 06 Haziran 2024

ads ads ads ads ads
06/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 06 Haziran 2024

Salı günü  gelişmekte olan ülke para birimlerinin genelinde görülen değer kaybına paralel hareket eden Türk lirası ‘nda yaşanan değer kaybı dün gün sonuna doğru giderildi. Günü 32.60 seviyesinde açan USDTRY kuru gün sonunda %0.88 oranında gerileyerek günü 32.2564 seviyesinden tamamladı. Ayni şekilde EURTRY ve GBPTRY de %1 civarında gerileyerek günü sırasıyla 35.0568 ve 41.28 seviyelerinden günü tamamladılar.

Bugün gün açılışında: USDTRY 32.315, EURTRY 35.1750 ve GBPTRY 41.3440.

BIST100 tarafında borsa ve kripto paralara vergi getirilmesine ilişkin çıkan duyumlar ardından başlayan satış dalgası dün Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek’in yaptığı açıklamalarla sakinleyerek günün %0.13 kayıpla 10,351 seviyesinden tamamalnmasına sebep oldu. Borsa ve kripto paralarda vergi tartışmalarına ilişkin Şimşek, kazanca dayalı gelir vergisi öngörmediklerini belirterek, "Çok sınırlı bir işlem vergisi gündemimizde" dedi.

Dün akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek katıldıkları Küresel Yatırım Günleri etkinliğinde yaptıkları açıklamalar takip edildi. Cevdet Yılmaz, cari açığın düştüğünü, rezervlerin arttığını ve risk göstergelerinin iyileştiğini belirterek, yatırım için doğru zamanda olunduğunu ve Türkiye’ye yatırım yapanların hem kendilerinin kazanacağını hem de Türkiye’ye kazandıracağını iafede etti.

ABD tarafında takip edilen verilere baktığımızda ekonomik yavaşlamaya dair işaretlerin güçlendiğini gördük. Mortgage başvuruları 5.2% düşerken. ADP istihdam değişimi 175K beklenirken 152K gelerek istihdamdaki yavaşlama eğilimini güçlendirdi. 175K istihdamın neredeyse tamamı 149K ile hizmet sektöründen geldi. Özel şirketler tarafında istihdam yılın başından beri en düşük artışı kaydetmiş oldu. Hizmet ve Bileşik PMI ise geçen ay açıklanan rakamlarla neredeyse ayni gelerek endişenin artmasına yol açmadı.

Avrupa tarafından gelen veri açıklamaları ise oldukça karışık sinyaller verdi. Almanya Hizmet ve Birleşik PMI rakamları Beklentilerin üzerine 54,2 ve 52.4 olarak açıklanırken, Avrupa bölgesi için açıklanan veriler beklentilerin hafif altında 53,2 ve 52,2 olarak açıklandı. İngiltere’de ise Hizmet PMI’I beklentilere paralel 52.9 olarak açıklanırken Bileşik PMI verisi 52.8’e kıyasla 53 olarak açıklanarak olumlu tarafta yer aldı. 50 üzerinde gelen veriler ekonomik gidişat bakımından ciddi sorun yaratan bir durum olmadığını teyit ederken, bugün yapılacak ECB toplantısından faiz indirimi beklentilerinin güçlenmesine sebep oldu. Bugün faiz kararı sonrasında özellikle EUR para biriminde, gelecek karara göre volatilite artabilir.

Açıklanan veriler ile birlikte ABD ve Avrupa endeksleri pozitif seyir izlenirken, Dolar endeksi de 104,22 seviyesine yükselerek günü tamamladı.

Haftalık açıklanan petrol stok verisine göre ham petrol stoklarında yaklaşık 1.7 milyon gerileme beklentisine rağmen 1.2 milyon varil artış açıklanmış. OPEC+ ülkelerinin arzı artırma planıyla beraber yaklaşık 3 haftadır satış baskısı altında olan aktif vade ham petrol beklenti üzerinde gelen stok verisine rağmen yaklaşık 4 ayın dip seviyesinden dönmeyi başarmış durumda. Brent petrol de paralel bir hareketle %0.46 yükselerek 78.77 USD seviyesindne günü tamamladı.

Bugün yurt dışında Avrupa Bölgesi perakende satışlar verisi ve Avrupa Merkez bankası faiz kararı takip edilecek önemli veriler arasında yer alıyor. Ayrıca ABD’de açıklanacak istihdam rakamları ve dış ticaret rakamları da yakındna takip edilecek. Türkiye tarafında ise yabancıların DİBS ve hisse işlemlerine ilişkin rakamlar ve YP rezerv rakamları takibimizde olacak.

06/06/2024 09:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.