Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 06 Mayıs 2024

ads ads ads ads ads
06/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 06 Mayıs 2024

S&P geçen hafta Türkiye’nin kredi notunu açıkladı. Türkiye'nin kredi notunu B’den B+’ya yükseltirken, kredi notu görünümünü Pozitif olarak korudu.

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek: Pozitif görünümler not artışlarının devamının habercisi olduğunu söyledi

Bakan Şimşek 2026 yılında tekrar tek haneli enflasyona dönmüş olunacağını ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, enflasyonla topyekun mücadele edilmesi gerektiğini belirterek, "Kamusuyla, özel sektörüyle, sivil toplumuyla bu mücadelede bütün kesimlerin elini taşın altına koyması gerekiyor. Gereksiz harcamalardan, ihtiyaç duymadığımız tüketimden kaçınmamız gerekiyor." Açıklamasını yaptı.

Ağız birliği yapılmışcasına Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz da 2026'da enflasyonun tek haneye ulaşacağını belirtti.

Türkiye Cuhurbaşkanı Erdoğan İsrail ile ticaretin tamamen durdurulmasına ilişkin olarak “Attığımız bu adımın ortaya çıkaracağı sonuçları iş dünyamızla eş güdüm ve istişare içinde yürüteceğiz. Türkiye’nin bu hamlesi, mevcut tablodan rahatsız olan diğer ülkelere de örnek teşkil edecektir.” şeklinde konuştu.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan enflasyonu düşürmeye yönelik kararlı adımlar attıklarını belirterek da “Enflasyonda yılın ikinci yarısından itibaren daha umut verici rakamlar görülecek” dedi.

Altın fiyatları yeni haftaya yükseliş trendinde başladı. Güncel ons altın değerinin yükselmesiyle beraber gram altın fiyatı bugün 2 bin 400 TL seviyesinde işlem görüyor. Güncel ons altının değeri 2 bin 311 liradan işlem görüyor.

BİST-100 endeksi, haftanın son işlem gününe; 28 puan civarında yükselişle başladı. Seansın sonunu da, 10.276,88 puandan; yeni bir kapanış rekoru kırarak noktaladı.

 

İsrail, Hamas’ın Refah’tan gerçekleştirdiği roket saldırısının ardından pazar günü Gazze’ye insani yardım geçişini kapattığını açıkladı.

İsrail ordusu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in geçen hafta ziyaret ettiği insani yardım koridoru Kerem Şalom’a yaklaşık 10 mermi atıldığını söyledi.

Hamas’ın askeri kanadı saldırının sorumluluğunu üstlenirken, İsrail Dışişleri Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yedi kişinin yaralandığını belirtti.

İsrail ve Hamas haftalardır arabulucular aracılığıyla bir ateşkes sağlanması için müzakereler yürütüyordu.

İngiltere ve Japonya’da piyasalar tatil nedeniyle kapalı olacağı günde, Avrupa’da PMI verileri açıklanacak.

Dolar/TL 32.319, EUR/TL 34,769, STG/TL 40,554

 

 

 

06/05/2024 09:30
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.