Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 08 Mayıs 2024

ads ads ads ads ads
08/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 08 Mayıs 2024

Haftanın ortasına yaklaşırken Türkiye piyasalarında hafta sonu S&P tarafından açıklanan kredi notu artırımının pozitif etkileri kendini göstermeye devam ediyor. TCMB’nin mali politikaya yönelik kararlı duruşunun meyveleri yavaş yavaş toplanmaya başlanırken, döviz piyasasında da Türk Lirasında görülen değer kazançları bunun kanıtı olarak karşımıza çıktı. Haftaya 32.31 seviyelernden başlayan USDTRY’deki kan kaybı duruken günü 32.2683 seviyesinden tamamlamayı başardı. EURTRY hafta başından bu yana %0.56, GBPTRY ise %0.5 değer kaybı yaşayarak bugün güne sırasıyla 34.66 ve 40.32 seviyelerinden açılış yaptı.

Pozitif etki sadece döviz piyasalarında değil Türkiye’nin kredibiletisine ışık tutan CDS’teki (kredi risk priminin) düşüş ile de kendini gösterdi. En son açıklanan very 283 olurken bu 2 Ocak’tan bu yana alınan en düşük rakam olarak karşımız açıktı. Analistler, Türkiye'nin CDS'inde devam eden gerilemeyle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin kredi notunda artış ve kredi notu görünümünde de olumlu değişiklikler yaptığını vurgulayarak, bunun da yatırımcıların Türkiye ekonomisine artan güveni ortaya koyduğunu söylemişti.

Olumlu tarafta kalan bir diğer gelişme ise rezervlerde kaydedilen artış olarak karşımıza çıktı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) rezervleri daha kaliteli hale getirme çalışmaları rekor hıza ulaştı.TCMB analitik bilanço verileri üzerinden Bloomberg HT tarafından yapılan öncül tahmine göre 3 Mayıs haftasında TCMB'nin swap hariç net rezervleri 9,9 milyar dolar arttı. 30 Nisan gününde bu rezervlerde toparlanma 3,3 milyar dolar seviyesiyle Nisan başından bu yana günlük bazda en hızlı toparlanmayı kaydetti.

Yurt dışı piyasalara baktığımızda geçen haftalarda gelen zayıf büyüme verisi ve FED Başkanı Powell’ın açıklamalarında ilk faiz indirimi ihtimalinin hala 2024 sonlarında olacağı beklentisinin korunmasıyla alımlar yaşayan ABD borsası dün yatya yakın karışık bir seyir izledi. ABD tarafında önemli bir veri akışının bulunmadığı günde geçtiğimiz Cuma günü açıklanan ve soğumaya işaret eden istihdam verileri ve Powell’ın konuşması haricinde henüz istihdam piyasası veya enflasyonda yavaşlamaya işaret eden önemli veriler bulunmadığı endeksler yön bulmakta zorlandı.

Veri açıklamaları bakımından oldukça sakin bir gün olan Salı günü piyasa hareketleri de sınırlı oldu. Geçen hafta beklenti altında kalan ekonomik veriler nedeniyle çoğunlukla satıcılı bir seyir izleyen DXY, bugün yeniden yükselerek kayıplarının bir kısmını telafi etti. Endeks 0.32% primle 105.38 seviyesinde işlem gördü. Doların tekrardan hızlanması, değerli metallerde değer kaybına sebep olurken altın’ın ons değerinde %0.37’lik bir gerileme ile kendini gösterdi.

Yurt dışı tarafta takip edilen verilerden Almanya ihracat verisi %0.4 artış beklentisine kıyasla %0.9 artışa işaret ederek olumlu tarafta yer aldı.  İhracattaki artışın öncelikle ABD ve Çin’de işlerin iyi gitmesinden kaynaklanması dikkati çekti. Diğer taraftan Avrupa bölgesinde açıklanan perakende satışlar da yıllıkta %0.7 artışa işaret ederek Avrupa bölgesindeki toparlanmaya dikkat çekti.

Bugün ABD tarafında haftalık mortgage başvuruları ve petrol rezervleri verileri, Avrupa tarafında ise Almanya sanayi üretimi verileri takip edilecek.

08/05/2024 09:43
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.