Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 08 Nisan 2024

ads ads ads ads
08/04/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 08 Nisan 2024

Küresel piyasalar ABD'de TÜFE verilerinin açıklanacağı haftaya risk iştahıyla girdi. Asya piyasaları da bu hafta merkez bankası kararları ve ABD ve Çin enflasyon verileri öncesinde karışık seyirde.

Geçen hafta güçlü ABD istihdam verisinin ardından sınırlı bir dengelenme yaşayan altın fiyatları yeni haftaya yükselişle girdi.

Yeni haftanın ilk işlemlerinde spot piyasada altının onsu 2 bin 350 doların üzerini test etti.

Altın Şubat ortasından bu yana yüzde 17'den fazla artış kaydetti; kazanımların en azından bir kısmı Fed'in faiz indirimine yaklaştığı yönündeki iyimserlikten kaynaklandı. Merkez bankası talebi de bir faktör oldu; Çin Merkez Bankası, Mart ayında art arda 17. ayda altın alımı yapıldığını bildirdi.

Petrol, İsrail'in Gazze'den bir miktar asker çekeceğini açıklamasının ardından, yatırımcıların bu hafta arz ve talebe dair anlık bir görüntü sunacak bir dizi piyasa raporunu beklemesiyle beş seanstan bu yana ilk kez düştü.

Brent, Cuma günü beş aydan fazla bir sürenin en yüksek seviyesinde kapattıktan sonra yüzde 2'den fazla kayıpla varil başına 89 dolar civarında işlem gördü. ABD ham petrolü 85 doların altına düştü. 

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Avrupa Birliği'nin (AB) kredi notunu "Aaa" olarak teyit ederken, kredi notu görünümünü "durağan" olarak korudu.

Kredi notuna ilişkin kararın yüksek dereceli üye devletlerin AB'ye verdiği güçlü mali ve siyasi destek ile birliğin operasyonlarını destekleyen kurumsal ve mali çerçevenin gücünü yansıttığı belirtilen açıklamada, durağan görünümün ise AB üye devletlerinin birliği finansal olarak destekleme kabiliyeti ve istekliliğinin öngörülebilir gelecekte değişmeyeceğine dair beklentiyi gösterdiği ifade edildi.

Kurlar; Dolar/TL 32.007,  EUR/TL 34.678, STG/TL 40.427

 

08/04/2024 09:54
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.