Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 09 Mayıs 2024

ads ads ads ads
09/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 09 Mayıs 2024

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yılın ikinci enflasyon raporunu bugün açıklayacak. Bu kapsamda yıl sonu enflasyon tahminleri belli olacak. TCMB Başkanı Fatih Karahan, "Enflasyon Raporu 2024-II"nin tanıtımı amacıyla bugün bir bilgilendirme toplantısı da düzenleyecek.

BİST-100 endeksi, dünkü işlem gününe; 22 puan civarında yükselişle başladı. Akabinde satış ağırlıklı işlemler etkili olurken, seansın sonunu da; 10.247,75 puandan negatif noktaladık

Fed Mayıs ayındaki son toplantısında faizi beklentiler doğrultusunda yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit bırakmıştı. Bu aralık son 23 yılın en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçerken, FED'in faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı ise merak konusu oldu. Fed'in 12 Haziran'daki toplantısında da faizi indirmesi beklentiler dahilinde değil.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, son faiz kararı sonrası düzenlediği basın toplantısında faiz oranlarını düşürmeye başlamak için ihtiyaç duydukları enflasyonun düştüğüne dair güvenin kazanılmasının beklenenden daha uzun sürebileceğini ifade etmişti.

Boston Fed Başkanı Susan Collins enflasyonun ABD Merkez Bankası’nın hedefine geri dönmesinin muhtemelen beklenenden daha uzun süreceğini söyledi.

Avrupa Merkez Bankası Yönetim Konseyi Üyesi Robert Holzmann, faiz oranını hızlı biçimde düşürmek için bir neden görmediğini söyledi. Holzmann ayrıca alacakları kararlarda Fed’in de bir nebze etkisi olabileceğini belirtti.

İsrail'in Refah'a geniş çaplı bir saldırıyla girmesi durumunda bu ülkeye silah göndermeyi durduracağını söyledi.

ABD Başkanı Biden, CNN kanalına verdiği röportajda hem Gazze'deki duruma hem de İsrail'in Refah'a kapsamlı bir kara saldırısı başlatması durumunda ABD'nin tavrına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Petrol, ülke çapındaki ham petrol stoklarındaki beklenmedik düşüşün de dahil olduğu ABD stoklarının karışık bir görüntüsünün ardından hafif yükseldi.

Brent ham petrolü önceki seansta yüzde 0,5 oranında yükseldikten sonra varil başına 84 dolara yükseldi ve ABD ham petrolü 79 doların üzerine çıktı. 

Altın fiyatları, piyasa katılımcılarının ABD'de olası faiz indirimlerinin zamanına ilişkin değerlendirmede bulunması ve para politikasına yönelik yeni ipuçları aramasıyla dar aralıkta seyretmeye devam ediyor. Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0,43 yükselerek 2 bin 318,77 dolar seviyesinde işlem gördü. 

Gram altın, 2 bin 403,21 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 929,24, Cumhuriyet altını 15 bin 669 liradan satılıyor.

Dolar/TL 32.269, EUR/TL 34.749, STG/TL 40.301

09/05/2024 10:18
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.