Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 09 Şubat 2024

ads ads ads ads
09/02/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 09 Şubat 2024

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın yeni başkanı Fatih Karahan, 2024 yılının ilk enflasyon raporunun sunumunu gerçekleştirdi. Raporda, yıl sonu enflasyon tahmini 2024 için %36, 2025 yılı için %14 ve 2026 yılı için %9 olarak korundu. 2024’ün ilk yarısında enflasyonda geçici yükselişlerin olacağı, ancak yılın ikinci yarısından itibaren enflasyonunun istikrarlı olarak gerileyeceği öngörülen raporda, enflasyonun ana eğilimine ilişkin göstergeler yavaşlarken, enflasyon beklentilerindeki iyileşmenin de devam edeceğinin öngörüldüğü ifade edildi. Orta vadeli tahminlerde, enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruşun sürdürüleceği ve gerekli olması halinde parasal sıkılık düzeyinin veri odaklı olarak güncelleneceği vurgulandı.

Uluslararası finans kuruluşu HSBC, TCMB’nin enflasyon raporuyla ilgili değerlendirmede bulundu. HSBC, 2024 yılı için enflasyon beklentilerini %36 olarak korurken, yakın vadede politika faizinin değişmeyeceği yönündeki öngörülerini teyit etti. Ancak HSBC ekonomistlerinin analizine göre, mevcut durumda faiz artışlarının, indirimlere kıyasla daha muhtemel olduğu belirtildi.

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi Ocak verileri yayımlandı. Veri 50,6 olarak açıklandı ve son 6 ayda ilk kez 50 değerinin üzerine çıkarak toparlanma sinyalleri verdi. Raporda, yılın ilk ayında Türk imalat sanayi ihracatçılarının talep koşullarının 2023 Temmuz’dan bu yana ilk kez iyileşme gösterdiği belirtilirken, birçok önemli ihracat pazarında toparlanma belirtilerinin devam ettiği, bazı Kıta Avrupası ülkelerinde zayıflığın sürdüğü, Orta Doğu’da ise büyümenin güçlü seyrini koruduğu ifade edildi. Büyüme bölgesinde yer alan ABD ve Birleşik Krallık ekonomilerine İtalya’nın da katılarak, Türk imalatçılarının en büyük beş ihracat pazarından üçünde üretimin artış gösterdiği, bunun da ihracat ikliminin yeniden güçlenmeye başlamasında etkili olduğu belirtildi. Türk imalat sanayi sektörünün en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da ise Ocak ayında daralma eğiliminin sürdüğü ifade edilirken, ülkede üretimin üst üste yedinci ay düşüş gösterdiği ve söz konusu düşüşün, Aralık ayına göre daha hızlı gerçekleştiği raporda yer aldı.

ABD Merkez Bankası yetkilileri yıl içinde olası faiz hareketleriyle ilgili görüş ve tahminlerini açıklamaya devam etti. Boston FED Başkanı Susan Collins geçtiğimiz gün verdiği bir röportajda, “Yıl sonundan önce dikkatli bir şekilde faiz indirimine başlamamızın uygun olacağını düşünüyorum.” İfadelerini kullandı. Collins, ABD Merkez Bankası’nın bu yıl faiz oranlarını muhtemelen dörtte üç oranında düşüreceğine inandığını da söyledi.

Bugün Almanya TÜFE ve Türkiye sanayi üretimi endeksi verileri ön planda olacak.

USDTRY 30,680, EURTRY 33,050 ve GBPTRY 38,710 seviyelerinde fiyatlanıyor.

09/02/2024 09:38
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.