Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

ads ads ads ads
19/01/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken geçtiğimiz gün Washington’da bir araya geldi. Türkiye’nin F-16 alım talebi dahil ikili ve bölgesel konuların ele alındığını belirten Bakan Çavuşoğlu, F-16 konusunda, ABD yönetimi kararlıysa Kongre'deki engellemeyi aşabileceklerini belirtti. İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusuna da değinen Çavuşoğlu, özellikle İsveç’in daha yolun başında olduğunu söyledi. Görüşmede Suriye, terörle mücadele, ticari ilişkiler gibi konuların da ele alındığı açıklandı.

Avrupa İstatistik Ofisi Aralık ayı nihai verilerine göre Euro Bölgesi’nde tüketici enflasyonu aylık bazda %0,4 gerileme kaydetti. Yıllık bazda ise TÜFE, öncü verileri teyit ederek, Ekim ve Kasım aylarının ardından tek haneye düştü ve %9,2 olarak açıklandı.

ABD’de Aralık ayı üretici fiyat endeksi enerji ve gıda fiyatlarındaki gerilemenin etkisi ile aylık bazda eksi %0,1 beklentisine karşın %0,5 gerileme kaydetti ve 2020 yılından bu yana en sert düşüş sağlandı. Yıllık bazda ise artış yavaşlayarak %6,2 seviyesine geldi. Gıda ve enerjinin hariç tutulduğu çekirdek ÜFE ise aylık bazda %0,1 artış yaşadı.

ABD sanayi üretimi ise Aralık ayında son 15 ayın en kötü performansını gösterdi ve %0,7 geriledi. Yıllık bazda ise sanayi üretimi %1,65 olarak açıklandı ve yavaşlama belirgin hale geldi. ABD’de artan faiz oranları tüketici ve üretici enflasyonlarını geri çekme konusunda başarılı olmuş gibi gözükse de, bazı sektörlerde yavaşlama belirginleşiyor. ABD perakende satışlar Kasım ayında %0,6 gerilemenin ardından Aralık ayında da %1,1 düştü. Geçtiğimiz günlerde açıklanan New York Empire State İmalat Endeksi de eksi 32,90 ile çok sert gerilemişti. Bugün açıklanacak Philadelphia FED İmalat Endeksi bu noktada önemli olacak.

ABD ekonomisinin güncel ekonomik durumunun değerlendirildiği Bej Kitap raporunda gelecek aylarda düşük büyüme beklentisi vurgulanırken, birçok bölgede üreticilerin faaliyetlerin düştüğünü bildirdiği, ancak tedarik zinciri aksamalarının hafiflediği belirtildi. İstihdamın çoğu bölgede ılımlı ile orta hızda büyümeye devam ettiği de açıklandı.

Bugün TCMB faiz kararı takip edilecek veriler arasında olacak. Faiz oranlarında bir değişiklik beklenmiyor. ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak. Ayrıca Philadelphia FED İmalat Endeksi, ABD ekonomisinin resesyon sinyalleri verip vermediği noktasında önemli olacak.

USDTRY 18,791, EURTRY 20,299 ve GBPTRY 23,207 seviyelerinde fiyatlanıyor.

19/01/2023 09:02
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.