Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Mayıs 2022

ads ads ads
18/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 18 Mayıs 2022

İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, NATO’ya üyelik başvurusunu imzaladı. Türkiye’den yapılan İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliklerine sıcak bakmıyoruz açıklamarı ile ilgili olarak Ann Linde, "Türkiye ile konuşarak her türlü sorunu çözmeye hazırız. NATO üyesi olarak Türkiye ile işbirliği yapmayı dört gözle bekliyoruz." İfadelerini kullandı. Finlandiya Parlamentosu ise NATO üyeliğini 8’e karşı 188 oy ile onayladı. ABD Başkanı Joe Biden’ın İsveç ve Finlandiya liderlerini Beyaz Saray’da ağırlayacağı açıklandı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise yaptığı bir açıklamada, “NATO’nun genişlemesinde Rusya’ya doğrudan tehdit yok, ancak askeri altyapının bu bölgeye genişletilmesi tepkimizi tetikleyecek.” İfadelerini kullandı.

ABD Merkez Başkanı Jerome Powell para politikiasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Enflasyonu düşürecek araçlara ve kararlılığa sahip olduklarını vurgulayan Powell, enflasyon baskılarının azaldığına ve enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmeleri gerektiğini belirterek, "Bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek." diye konuştu.

Avrupa İstatistik Ofisi verilerine göre Euro Bölgesi GSYİH ilk çeyrekte önceği çeyreğe göre %0,3 ve bir önceki yılın ayni dönemine göre %5,1 büyüdü.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Ukrayna ve Rusya arasındaki heyetler arası müzakerelerin askıya alındığını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün ABD’li mevkidaşı Blinken ile bir görüşme gerçekleştirmesi bekleniyor. “ABD ile ilişkilerimizdeki yaşadığımız sorunları çözmek istiyoruz.” Açıklamasını yapan Çavuşoğlu, liderler düzeyinde de bu yıl içerisinde bir görüşme gerçekleştirmeyi umut ettiklerini söyledi.

Bugün İngiltere TÜFE ve ÜFE verileri ile Euro Bölgesi TÜFE verileri takip edilecek.

USDTRY 15,851, EURTRY 16,701 ve GBPTRY 19,774 seviyelerinde fiyatlanıyor.

18/05/2022 09:05
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest, Bank, Ekonomi, Gündemi,
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.