Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

ads ads ads ads
17/08/2022

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yarın Ukrayna’nın Lviv kentinde, BM Genel Sekreteri Guterres ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ile bir araya geleceği açıklandı. Görüşmede Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin yanı sıra, Ukrayna-Rusya savaşının diplomatik yollarla sona erdirilebilmesine yönelik olarak atılabilecek adımların görüşülmesi bekleniyor.

Dün Rusya haber ajansı TASS’ın Türkiye ve Rusya arasında ikinci bir S-400 sözleşmesinin imzalandığına ilişkin haberler BIST 100’de hareketli saatlerin yaşanmasına sebep oldu. Haberin ardından %3’e yakın değer kaybeden BIST 100, dipden alımların gerçekleşmesi ve Türkiye Savunma Sanayii Başkanlığı’nın haberi yalanlaması ile günü pozitif kapattı.

ABD’de kongrenin onayından geçen Enflasyonu Düşürme Yasası, ABD Başkanı Biden tarafından onaylandı. Gelecek 10 yıl içinde ABD bütçe açığını 300 milyar doların üzerinde azaltması beklenen tasarıda, enerji güvenliği, iklim değişikliğiyle mücadele ve sağlık alanında kullanılmak üzere 400 milyar dolar üzerinde kaynak ayrılacak.

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da artan enerji maliyetleri ve kışa doğru sıkıntıların artacağı kaygısı ile yatırımcı güveni 14 yılın en kötü seviyesine geriledi. Yatırımcıların ülke ekonomisine dair altı aylık beklentilerini ölçen ZEW Endeksi, 2008 krizi sonrası en düşük seviyesini görerek -55,3 oldu. Diğer yandan Almanya Federal Şebeke Başkanı Klaus Mueller, Rusya’nın arzı tamamen kesmesi halinde, Almanya gaz stoklarının sadece 2,5 aylık ısıtma, sanayi ve elektrik talebini karşılayabileceğini açıkladı.

Bugün İngiltere TÜFE ve Euro Bölgesi GSYİH verileri takip edilecek. FED’in Temmuz ayına ilişkin toplantı tutanakları yayımlanacak.

USDTRY 17,954, EURTRY 18,273 ve GBPTRY 21,755 seviyelerinde fiyatlanıyor.

17/08/2022 09:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank, Ekonomi, Gündemi,
MANŞETLER

HK KIBRIS

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.