Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 1 Eylül 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
01/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 1 Eylül 2020

Dün Türkiye tarafında öncelikli olarak büyüme rakamları takip edildi. Türkiye ekonomisi yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 9.9 küçüldü. GYSİH, söz konusu dönemde bir önceki çeyreğe göre yüzde 11.0 azalarak 1998'den bu yana yaşanan en sert daralmayı işaret etti.  Verinin açıklanmasıyla birlikte Hafif yükseliş yaşayan Dolar/TL kuru daha sonra yatay seyrine devam etti.

Ayrıca, TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre dış ticaret açığı Temmuz'da 2.7 milyar dolar oldu. ihracat rakamı ise Temmuz'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,8 azalarak 15 milyar 12 milyon dolar olarak gerçekleşirken, ithalat da yüzde 7,9 azalarak 17 milyar 709 milyon dolar oldu.

Yurt dışı tarafta ise ABD'de başkanlık seçimlerinde yarışacakları kesinleşen Donald Trump ve Joe Biden'ın seçim manifestolarında ekonomi başlığı öne çıkarken, iki adayın yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından büyük darbe alan Amerikan ekonomisinin normalleşmesi, vergi indirimleri, asgari ücret artışı ve ticaret gibi konularda izleyecekleri politikalar ise birbirinden farklılık gösteriyor.

Öte yandan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkan Yardımcısı Richard Clarida, "Fed'in yeni para politikası çerçevesinde düşük işsizlik oranı tek başına faiz artırımı için yeterli değil" dedi. Clarida video konferans yöntemiyle düzenlenen etkinlikte, Fed'in yeni para politikası çerçevesine ilişkin konuştu. Genel olarak ekonomik manzaranın 2012'den bu yana önemli şekilde değiştiğini anımsatan Clarida, bunun sonucu olarak para politikası stratejisinin de çeşitli boyutlarda gelişmesi gerektiğini kabul ettiklerini dile getirdi.

Almanya'da ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Ağustos'ta Temmuz ayına göre yüzde 0,1 gerilerken geçen yılın Ağustos ayına kıyasla değişmedi. Ülkede enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,1 düşüş kaydetti. TÜFE, temmuzda Katma Değer Vergisi (KDV) indirimi yapılmasının etkisiyle 2016'dan beri ilk defa sıfırın altına düşerek yüzde eksi 0,1 olmuştu.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,3369 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,3466 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,7689 GBPTL kuru ise 9,8217 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,3386 EUR/TL kuru 8,7972 GBP/TL kuru ise 9,8401 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye ve İngiltere tarafında İmalat PMI verisi, Almanya İşsizlik Oranı, Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi ve İşsizlik Oranı takibimizde olacak

01/09/2020 09:36
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.