Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 1 Mart 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
01/03/2021

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 1 Mart 2021

Yeni yıl itibariyle gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en iyi performans gösteren Dolar/TL kuru, Şubat ayı kapanışında ise bu performanstan uzak bir görüntü sergiledi. Gerek Türkiye tarafında yaşanan siyasi gelişmeler gerekse gelişmekte olan ülkelerde yaşan fiyat hareketlilikleri sonrasında Türk Lirası’nda da kırılgan bir görüntü oluştu.

Geçtiğimiz hafta kademeli yukarı yönlü hareketlenmeler ile 7.48 seviyelerini test eden Dolar TL kuru haftayı 7.40 seviyelerinde bitirdi. Bu hareketlenmeler ile birlikte TL, dolar karşısında geçtiğimiz haftayı yüzde 6'nın üzerinde değer kaybı ile kapattı. Amerika kanadında tahvil getirileri küresel bazda hareketliliği artırırken, bu hareketlilik gelişmekte olan ülke para birimleri üzerinde baskı oluşturdu. Geçtiğimiz hafta TCMB TL zorunlu karşılık oranlarında her vadede 200 baz puan artış yoluna gittiğini açıklamıştı. Bununla beraber Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan; son günlerde gündemde olan döviz rezervlerini ise kurdaki dalgalanmayı önlemek için kullandıklarını açıkladı.

Yeni haftaya ise TL kanadı hareketli başladı. Sabah saatlerinde Türkiye’de tarafından açıklanan 2020 yılı  büyüme verisi takip edildi. Açıklanan veriye göre Türkiye ekonomisi salgın yılı olan 2020'de yüzde 1,8, geçen yılın son çeyreğinde ise yüzde 5,9 büyüdü.

Yurt dışı tarafta ise hafta sonu ABD’den uzun zamandır piyasaların beklediği 1.9 trilyon Dolar’lık teşvik paketinin onaylandığı haberleri geldi. ABD Temsilciler Meclisi’nde Joe Biden tarafından önerilen 1.9 trilyon dolarlık Covid-19 yardım paketi onaylandı. Demokratların ağırlıklı olduğu Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen yardım paketi, oylanmak üzere Senato'ya gönderildi.

Yeni haftanın ilk işlem gününde ise piyasalar Almanya'dan gelecek olan ekonomik verileri takip edecek ve açıklanacak olan PMI ve enflasyon verileri Euro varlıklarında volatiliteyi artıracaktır. Haftaya baktığımızda ise yarın Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verisi piyasaların gündeminde olacak

Kur tarafına baktığımızda ise geçtiğimiz haftanın son işlem gününe  7,4349 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,4226 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,9620 GBPTL kuru ise  10,3412 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,3435 EUR/TL kuru 8,8770 GBP/TL kuru ise 10,2730 seviyesinden işlem görmeye başladı.

01/03/2021 09:17
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.