Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 1 Temmez 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
01/07/2021

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 1 Temmez 2021

Haftanın konu başlığı olan coronavirüs delta varyantının etkilerinin İngiltere ve Portekiz'de net bir şekilde verilere yansımaya başladığı görülüyor. İngiltere’de, Ocak ayından bu yana en yüksek vakayı açıklandı. Delta varyantının Rusya'da ciddi bir ağırlık kazanması ve turizm sezonunun açılmasıyla birlikte Türkiye’ye ziyarete giden Rus turistlerin vaka sayılarına etkisininise  tahminen 1-2 hafta içerisinde ortaya çıkması öngörülüyor

Öte yandan dün Türkiye’de Dün resmi gazete yayımlanan kararla birlikte fiyat istikrarı komisyonu kurulmasına karar verildi. Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Fiyat İstikrarı Komisyonuna yöneltilen eleştirilere ilişkin yaptığı açıklamada fiyat istikrarını sağlamak Merkez Bankası'nın görevi olduğunu belirtirken hiçbir şekilde Merkez Bankası'na müdahale söz konusu olmadığını vurguladı. Komisyonun temel amacının ise enflasyonda risk oluşturan arz şoklarına karşı çözüm önerilerinde bulunulması olduğunu belirtti.

Bununla birlikte dün yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre Doğal Gaz'a yüzde 12, elektriğe ise yüzde 15 oranında zam yapıldı. Yeni fiyatlar bugün itibariyle geçerli olacak. Yapılan zamların enflasyona nasıl yansıyacağı ise Temmuz ayı enflasyonunda daha net görülecek.

Ayrıca dün açıklanan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Mayıs ayında dış ticaret açığı yüzde 20 artışla 4,13 milyar dolar oldu. Ocak-Mayıs dönemi itibariyle ise dış ticaret açığında yüzde 13'lük gerileme oldu.

Yurt dışı tarafta ise Euro Bölgesi’inde Haziran ayı enflasyonu yüzde 1,9 olarak kaydedilirken, fiyatlardaki artış hızının yavaşladığı görüldü. Aylık olarak bakıldığında Haziran ayında enflasyon yüzde 0,3 oldu. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,2 düzeyindeydi.

 

Kur tarafına baktığımızda dün güne 8,7350 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 8,7037 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 10.3182, GBPTL kuru ise 12,0346 seviyesinden günü tamamladı.

Bugüne baktığımızda ise Dolar /TL kuru güne 8,6795, EUR/TL  10.2990, GBP/TL kuru ise 11,9880  seviyesinden işlem görmeye başladı.

01/07/2021 09:58
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.