Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 10 Eylül 2020

Piyaslarda son durum

ads
ads
10/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 10 Eylül 2020

Yaşanan gelişmelere baktığımızda TL’deki değer kaybı ve dolardaki toparlanma ile Dolar/TL kurundaki rekor ataklar yeni haftada da devam ediyor. TL, son aylarda gelişen ülke paralarından negatif ayrışarak değer kaybederken son iki hafta ise dolardaki yükselişle tüm gelişen ülke paralarında düşüş yaşandı ve kur tarafıda  zayıf  TL ve güçlenen dolar ile rekor yükselişine devam etti. Ayrıca Jeopolitik riskler, ABD Başkanı Trump’ın Çin’e olan söylemini sertleştirmesi ve aşıda ilerleme sağlanamaması  gibi konularda dolar talebini artırdı. Haftaya 7,43 üzerinde başlayan kur, dün 7,49’u aşarak tekrar rekor tazeledi.

Avrupa tarafında ise  Pandemi süreciyle birlikte AB’nin teşvikleri artırması ve üye ülkelerin ek teşviklerine karşın ABD’de yeni teşviklerdeki anlaşmazlığın devam etmesi euronun dolar karşısında 2 yılın zirvesine çıkmasını sağladı. EUR/USD, risk iştahındaki artış ve dolar göstergesindeki zayıflıkla ay başında 1,20’ye çıktı. Sonrasında ise parite bir miktar gevşedi.

Bugün ise Avrupa Merkez Bankası planlı takvime göre Eylül ayı toplantısını gerçekleştirecek. Beklentiler ise  Banka'nın bu toplantıda faiz oranlarında değişikliğe gitmeyeceği yönüne kaymış durumda.  Toplantı ardından yayımlanacak olan karar metninde, Banka’nın para politikasına yaklaşımına yönelik mesajlar önemli olacaktır. Öte yandan  gün içerisinde gerçekleşecek olan basın toplantısında ECB Başkanı Christine Lagarde'ın açıklamaları önemli olacak. ECB’nin Euro’nun güçlenmesinden rahatsız olmasıyla birlikte yapılacak olan açıklamalarda Euro’da düşüş yaratacak ifadeler kullanılması beklenmekte.

İngiltere tarafında ise hatırlanacağı üzere Haziran 2016’da yapılan referandumla, İngiltere’nin AB’den çıkışı’na yani Brexit’e evet oyu alınmıştı. Fakat referandum sonrası süreçte taraflar anlaşmaya henüz varamadı. İngiltere Başbakanı Johnson taslak hazırlamak için son tarih olarak belirlenen 15 Ekim’de olası anlaşmazlığa iki tarafında hazırlandığını, ancak bu süreye kadar gerekli çalışmaların da yapılmasına çabaladıklarını açıkladı.

Anlaşmasız Brexit olasılığının artması ile gerileyen sterlin, ülkede vaka artışıyla birlikte tedbirlerin de artırılmasıyla kaybını genişletti. Doların da değer kazandığı bu son günlerde GBP/USD 1,34’ten 1,29 seviyesine kadar geriledi. Küresel piyasalarda değer kaybeden sterlin, TL karşısında ise 9,91 ile rekor tazelemesinin ardından 9,69 seviyelerine geriledi.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,4847 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,4848 seviyesinden kapattı. EURTL kuru  8,8320  GBPTL kuru ise 9,7286 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,4810 EUR/TL kuru 8,8515 GBP/TL kuru ise 9,7368 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye İşsizlik Oranı açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Avrupa Merkez Bankası Faiz oranı kararı ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’ın konuşması, Amerika’dan Üretici Fiyat Endeksi ve Ham Petrol Stokları takibimizde olacak.

10/09/2020 08:41
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.