Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 10 Haziran 2024

ads ads ads ads ads
10/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 10 Haziran 2024

Geçtiğimiz hafta Türkiye piyasalarına baktığımızda borsa’da son dönemde kendini gösteren satış baskısının deavm ettiğini gördük. Henüz net bir açıklama olmasa da borsa ve kripto para işlemlerine vergi getirilmesi yönünde çalışmalar olduğuna dair haberler borsanın geçtiğimiz haftayı %2.5 değer kaybıyla tamamlamasına yol açtı. Oranın belirsizliği borsa üzerinde baskı yaratmaya devam edebilir. Avrupa’da parlemento seçim sonuçlarının olumsuz etkileri, bayram öncesi risk almama yönünde eğilim ve bu hafta ABD’de açıklanacak TÜFE ve FED faiz kararı BIST100’de volatilite yaratabilecek konular olarak karşımıza çıkıyor.

Kur tarafına baktığımızda USDTRY’nin haftanın son işlem gününde %0.4 oranında bir yükseliş kaydederek günü 32.35 seviyesinden tamamladığını gördük.

Gün kapanışından sonra haber akışına yansıyan önemli bir açıklama ise Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’ten geldi. İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi'nde konuşan Şimşek Temmuz ayında KKM için şirketlerin vergi avantajını yenilemeyeceklerini açıkladı. Konuşmasında  "Kur Korumalı Mevduat’tan (KKM) çıkış bizim önemli bir önceliğimizdi ama başından söyledik, dedik ki 'piyasayı bozmadan, piyasada sorun yaratmadan çıkacağız'. Ve gerçekten çıkıyoruz. Artık Türk lirası cinsinden KKM’ye son verdik." ifadesini kullandı.

Öte yandan hafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan gelen bir diğer olumlu açıklama ise ihracatçılar için yürürlükte olan döviz gelirlerinin %40’ını bozma zorunluluğunun, rahatlatılarak %30 seviyesine çekilmesi kararı oldu. Karar Pazartesi itibariyle yürürlüğe girecek.

Gün açılışında USDTRY 32.4580, EURTRY 34.9550 ve EUR 41.3370 seviyelerindne işlem görmekte.

Cuma günü yurt dışında takip edilen verilerden tarım dışı istihdam verisi Mayıs’ta 272bin artarak beklentilerin üzerinde gerçekleşirken işsizlik oranı ise %3.9’dan %4’e yükseldi. Son zamanlarda istihdam alanından gelen olumsuz verilerin tersi yönde gelen bu veri faiz indirimi patikasına yönelik soru işaretlerini artırdı. Çarşamba günü açıklanacak TÜFE verisi ileriye yönelik atılacak adımların netleşmesi bakımındna oldukça önemli olacak. ABD endeksleri Cuma günün negatif tarafta kapatırken, Dolar endeksi de %0,8 artışla günü 104.89 seviyesinden tamamladı. Dolardaki bu gelişmeye bağlı olarak Altında da ciddi bir geri çekilme gözlemlendi. Altın’ın ons fiyatı %3.56 değer kaybı yaşayarak 2305.90 seviyesine geriledi.

EURUSD paritesi Perşembe günü Avrupa Merkez Bankası’ndan gelen faiz indirimi ile birlikte 1,09 seviyelerini zorlasa da ABD verisi sonrası %0.84 düşüş yaşayarak 1.08 seviyesinden haftayı tamamladı. Paritedeki baskı bununla sınırlı kalmayıp hafta sonu Avrupa’da yapılan parlemento seçimlerinin sonuçlarından da etkilenerek 1.0750 seviyelerine gerileyerek güne açılış yaptı.

Avrupa parlemento seçim sonuçlarına bakılıdğında Avrupa genelinde sağ partilerin oylarını artırdığı gözlemlenirken özellikle Fransa’da aşırı sağın açık farkla Birinci sırada yer alması sonucunda Cumhurbaşkanı Macron parlementoyu feshederek erken genel seçim kararı aldı. Partisinin açık farkla yenilgiye uğramasının ardından açıklamalarda bulunan Macron, sonuçların "Avrupa'yı savunan partiler için iyi olmadığını" kabul etti ve 30 Haziran - 7 Temmuz tarihlerinde erken seçime gidileceğini duyurdu.

Bugün yurt dışında New York FED 1 yıllık enfasyon beklentisi takip edilecek. Türkiye’de ise cari açık, işsizlik oranı ve sanayi üretimi verileri takip eidlecek.

10/06/2024 09:16
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.