Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 10 Mayıs 2024

ads ads ads ads
10/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 10 Mayıs 2024

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan dün, 2024 yıl sonu enflasyon tahminini 2 puan yukarı güncelleyerek yüzde 38'e çektiklerini ve 2025 ve 2026 tahminlerini sırasıyla yüzde 14 ve yüzde 9 seviyesinde koruduklarını bildirdi. Toplantının ardından kur 32.22 TL'ye kadar gerilese de bu seviyelerde kalıcı olamayarak yeniden 32,26 TL seviyelerine çıktı. Bu sabah ise düne göre yükselerek Dolar/TL 32. 27 seviyelerinde işlem görmekte. EUR/TL 34.802, STG/TL ise 40.428 seviyelerinde işlem görüyor.

Türk Lirası mart ayında yüzde 3.5 ile dolar karşısında temmuz ayından bu yana en belirgin değer kaybını yaşamıştı. Lira nisan ayını yüzde 0.04 ile sınırlı bir değer kazancı ile tamamladı. 

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primi’i Şubat 2020’den bu yana görülen en düşük seviyeye olan 276 baz puana düştü.

Analistler, Türkiye'nin kredi risk primi’i devam eden gerilemeyle uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da Türkiye'nin kredi notunda artış ve kredi notu görünümünde de olumlu değişiklikler yaptığını vurgulayarak, bunun da yatırımcıların Türkiye ekonomisine artan güveni ortaya koyduğunu söyledi.

TCMB Başkanı Fatih Karahan'ın "Enflasyon Raporu 2024-II"nin Tanıtımına İlişkin Bilgilendirme Toplantısında yaptığı konuşmada risk primine ilişkin şu ifadeler yer aldı:

Mart ayı içerisinde aldığımız kararlar ile sıkı para politikası duruşumuz pekiştirilmiş, uyguladığımız politikalara olan güven artmış ve rezerv görünümü iyileşmiştir. Bu gelişmelerle risk primi, yeniden 300 baz puan seviyesinin altına gerilemiştir.” Ifadelerini kullandı.

İngiltere Merkez Bankası dün politika faizini %5,25’te sabit bırakarak değişikliğe gitmedi. Başkan Bailey, "Enflasyonla ilgili cesaret verici haberler aldık ve önümüzdeki birkaç ay içinde enflasyonun %2 hedefimize yaklaşacağını düşünüyoruz’’ açıklamasını yaptı.

 

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, faiz oranlarının şu anda ekonomiyi kısıtladığını ancak enflasyonun merkez bankasının hedefine dönmesinin "daha fazla zaman" alabileceğini söyledi.

Açıklamalar, Fed yetkililerinin, enflasyonun yüzde 2 hedefine doğru gevşemeye devam edeceğinden emin olana kadar merkez bankasının gösterge faiz oranını sabit tutma istekliliğini vurguladı.

Bir süredir düşüşe geçen altın fiyatlarında ivme yukarı hareket etmeye başladı. Altın fiyatları, ABD'de faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendiren ekonomik verilerin ardından yükselerek nisandan bu yana en iyi haftalık performansını kaydetmeye hazırlanıyor.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı yüzde 0.41 yükselerek 2 bin 356.06 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Gram altın, 2 bin 443,02 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 994,34, Cumhuriyet altını 15 bin 929 liradan satılıyor.

Petrol, ABD istihdam verilerinin Fed'in bu yıl faiz indirimine gideceğini destekleyerek riskli varlıkları desteklemesiyle üçüncü günde de yükselişini sürdürerek haftalık kazanç rotasına girdi.

Brent, iki günlük yükselişin ardından yaklaşık yüzde1 artışla 100 günlük hareketli ortalamanın üzerinde tutunarak varil başına 84 doların üzerine çıktı. ABD ham petrolü 80 dolara yaklaştı.

Bugün Takipe dilecek veriler, Türkiye’de İşsizlik Oranı ve Sanayi Üretim Endeksi, İngiltere’de büyüme verisi, Avrupa Merekez Bankası Toplantı tutanakları.

 

10/05/2024 09:36
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.