Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

ads ads ads ads
03/03/2021

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

Yurtiçinde, haftanın ikinci işlem gününe; küresel tarafa paralel olarak Borsa ve kurlarda negatif fiyatlamalar ile başlangıç yapılırken, akabinde toparlanma girişimleri ortaya çıktı. Dün Gün içerisinde, küresel taraftaki gelişmelerin yanı sıra; Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, İnsan Hakları Eylem Planı üzerinden yapısal reformların başlaması kapsamında yaptığı açıklamalar ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile 5 ay sonra gerçekleştirlen görüşme önemliydi. Özellikle de son günlerde gelişmekte olan ülke varlıkları üzerinde baskıya neden olan ABD tahvil faizlerinin, dün sabah saatlerindeki yükselişini akşam saatlerinde yerini geri çekilmelere bırakması ise; yine sabah saatlerinde baskı yaşayan TL varlıklarında da akşamüzeri toparlanma girişimlerine neden oldu.

Bugün ise gözler biraz önce açıklanan Türkiye enflasyon rakamındaydı.  Şubat ayında enflasyon yıllık olarak yüzde 15,61 olarak gerçekleşti. Böylelikle enflasyonda Temmuz 2019'dan bu yana en yüksek seviye görüldü. Veriler yıllık enflasyonun yükseliş ivmesinin beşinci ayda da devam ettiğini gösterdi. Verilere göre aylık bazda artış yüzde 0,91 olarak gerçekleşti.

Çekirdek enflasyon ise yıllık bazda yüzde 16,21 olarak kaydedildi. Veriler üretici fiyatlarındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiğini gösterdi. Buna göre Şubat'ta üretici fiyat endeksi yıllık bazda yüzde 27,09 arttı. Bu artış da Mayıs 2019'dan bu yana en yüksek artış olarak izlendi.Üretici fiyatlarındaki aylık artış Şubat'ta yüzde 1,22 oldu.

Yıllık bazda bakıldığında en yüksek artış yüzde 23,74 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti. Ev eşyası grubunu yüzde 22,47 ile ulaştırma, yüzde 20,61 ile çeşitli mal ve hizmetler grubu izledi

Yurt dışı tarafta ise  Almanya’dan gelen ekonomik verilere göre Ocak ayında işsizlik oranı artarak yüzde 6 dolaylarına ulaştı. Son sekiz aydır Almanya’da işsizlik oranında artış yaşanmadığından dolayı gelen veri piyasalar açısından süpriz oldu. Artışın en önemli sebeplerinden biri ise  Koronavirüs pandemisi nedeniyle kısıtlamaların devam etmesi oldu.

Diğer yandan Euro bölgesinden gelen TÜFE verisi izlendi. Gelen veriye göre Euro bölgesinde tüketici fiyat endeksi Şubat ayında aylık bazda yüzde 0.9 olarak gerçekleşti ve veri beklentilere paralel olarak geldi. Böylelikle Avrupa Merkez Bankası’nın yüzde 2 ve yüzde 2’nin bir miktar altı olan enflasyon hedefinden halen çok uzakta olduğu görüldü. Haftanın üçüncü işlem gününde ise piyasalar Euro bölgesinden gelecek olan PMI verilerini takip edecek.

 

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe  7,3014 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,3472 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,8572 GBPTL kuru ise 10,2515 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,3346 EUR/TL kuru 8,8629 GBP/TL kuru ise 10,229 seviyesinden işlem görmeye başladı.

03/03/2021 10:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.