Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 11 Haziran 2024

ads ads ads ads
11/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 11 Haziran 2024

Haftanın ilk gününe başlarken hafta sonu yapılan Avrupa Parlemento seçimleri ve seçim sonuçlarının yankıları izlendi. Aşırı sağın güç kazandığı seçim sonuçları küresel olarak endişe ile karşılanırken küresel anlamda risk iştahında düşüşe sebep oldu. Türkiye de bundan payını alırken borsada son günlerde kendini gösteren değer kaybı eğilimi haftanın ilk günü de devam etti. BIST100 günü %1.39 düşüş kaydederek 9,997.91 seviyesinden tamamladı.

Dün günün ilerleyen saatlerinde haber akışına yansıyan Cumhurbaşkanı Cevdet Yılmaz’ın son günlerin tartışmalı konusu olan borsa işlemlerine vergi getirilmesine ilişkin açıklaması dikkatleri çekti. Borsada kazançtan vergi alınmayacağını söyleyen Yılmaz, "Sadece 10 binlerde 1-2 olur mu bunun tartışması var" diye konuştu. Vergi konusundaki belirsizliğin ters yönde etki ettiği borsada bu açıklamaların toparlayıcı etkisi olup olmayacağı bugün açılışta takip edilecek.

Türk Lirasına baktığımızda son zamanlarda açıklanan ve TL’yi cazip hale getren adımlar TL’deki değer kaybının önüne geçse de geçtiğimiz haftanın son günü ABD’den gelen güçlü Tarım dışı istihdam verisi ile Dolar küresel anlamda değer kazanımına dün de devam etti. Buna paralel USDTRY kuru günü 32.3756 seviyesinden tamamladı. EUR Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un parlamentoyu feshederek erken genel seçim kararı alması ardından baskı altında kalmaya devam ediyor. EURTRY dün günlük olarak %0.4 oranında değer kaybı yaşayarak günü 34.8470 seviyesinde tamamladı.

Bugün açılışta USDTRY 32.37, EURTRY 34.8990 ve GBPTRY 41.2210 seviyelerinde işlem görmekte.

Dün açıklanan verilerden Türkiye ödemeler dengesi geçtiğimiz aya göre açıkta genişlemeye işaret etse de beklentiye kıyasla daha düşük gelerek umut vaad eden tarafta yer aldı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerine göre cari açık 5,3 milyar Dolar olarak açıklandı. Piyasa tahminler 6.1 milyar dolar iken önceki açıklanan very 4.5 milyar dolar açık seviyesindeydi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yılın kalanında cari açığın 24-27 milyar dolar aralığında seyredeceğini ve yıl sonunda OVP tahmini olan 34,7 milyar doların altında gerçekleşeceğini söyledi.

Buna ilaveten dün açıklanan TÜİK verilerine göre Nisan'da işsizlik oranı 0,1 puan azalarak yüzde 8,5 oldu. Olumsuz yönde gelen tek veri ise sanayi üretimi oldu. TÜİK’in açıkladığı sonuçlara göre sanayi üretimi aylıkta %4.7 yıllıkta ise %0.7 daraldı.

Yurt dışı tarafta şüphesiz günün konusu Avrupa parlamento seçimleri ve sonuçları oldu. Özellikle Fransa’nın erken seçim kararı ardından CAC40 endeksi sabah açılışla berbaer %2.4 düşüş yaşadı. Gelişmeler ardından açıklamada bulunan JPMorgan Küresel Piyasa Stratejisti Vincent Juvyns "Sürpriz erken seçim kararı belirsizliğe neden oldu. Fransa yüksek bütçe açığı nedeniye bu ay sonunda AB prosedürüyle de karşı karşıya kalabilir. Fransa'da riskli varlıklara yönelik iştahın azalmasını bekliyorum" şeklinde yorum yaptı.

Öte yandan dün göze çarpan tek kayda değer veri ise Avrupa yatırımcı güven endeksi oldu. Haziranda 3,9 puan artarak Rusya-Ukrayna Savaşı'nın başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak Avrupa için dün tek olumlu haber olarak kayda geçti. Ekonominin yavaş da olsa toparlanmaya başlaması ve gevşeme adımının ECB tarafından atılmasının tüketici güvenine olumlu yansıdığı görülüyor.

ABD işgücü piyasasının beklenenden sıkı olması nedeniyle FED'in bu yıl faiz indirimine gideceği yönündeki beklentilerin büyük ölçüde törpülenmesi ve Fransa'daki erken seçim çağrısının daha geniş siyasi endişelere yol açması ise Eur üzerinde bir risk faktörü olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz haftayı 1.08 seviyesinden tamamlayan EURUSD, Pazartesi gününe 1.077 seviyesinden açmıştı. Gün içinde 1.073 seviyesine kadar gerilese de günü 1.076 seviyesinden tamamlamayı başardı. Dolar endeksindeki yükseliş de devam ederek 105 seviyesi üzerine hareketi tetikledi.

Bugün Türkiye’de takip edilecek önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışında İngiltere İşsizlik oranı ve işsizlik başvuru rakamları takip edilecek.

11/06/2024 09:25
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.