Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

ads ads ads ads
02/02/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi

ABD Merkez Bankası beklentilere paralel olarak faiz artış hızını yavaşlattı ve 25 baz puan yükselterek politika faizini %4,50-4,75 aralığına çekti. Karar metninde enflasyonun kısmen gevşediği ancak hala yüksek kalmaya devam ettiği belirtildi. Karar sonrası açıklamalar yapan FED Başkanı Jerome Powell, “Enflasyon hedefe ulaşana dek daha fazla artışın uygun olacağını düşünüyoruz.  Enflasyon hala hedefimizin üzerinde.” İfadelerini kullandı. Ayrıca Powell, ekonominin genel beklentiler doğrultusunda bir performans sergilese bile, bu yıl faiz indirimi yapmanın uygun olmayacağını söyledi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan TRT canlı yayınında ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Politika faizinin %9 seviyesinde olduğunu ve bunu daha da düşüreceklerini söyleyen Erdoğan, “Faiz ve enflasyon doğru orantılıdır. Faiz sebep, enflasyon neticedir. Buna inanmayanlar olabilir. Benim alanım ekonomi, neticesi de ortada.” İfadalerini kullandı.

İstanbul Sanayi Odası Ocak ayına ilişkin imalat PMI (Satın alma yöneticileri endeksi) verilerini yayımladı. İmalat PMI Ocak ayında 50,10 ile 50 büyüme eşiğinin üzerine çıkarak 10 ayın ardından büyüme sinyalleri verdi. Üretimde en güçlü artış ve yeni siparişlerde en hızlı genişleme elektrikli ve elektronik ürünlerde oldu. Üretim sadece gıda ürünleri ve tekstilde yavaşladı. Faaliyet koşullarının Ocak ayında genel olarak istikrarlı bir seyir izlediği, üretim ve yeni siparişlerde yavaşlamanın daha ılımlı gerçekleştiği belirtildi. Asgari ücret artışına bağlı olarak maliyet enflasyonunun ise hızlandığı açıklandı. İmalat PMI büyümenin öncü göstergeleri arasında ve 50’nin üzerindeki değer büyümeye işaret ediyor.

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, İstanbul’da Ocak ayı enflasyonu aylık bazda %2,94 artış gösterirken yıllık bazda artış %79,68 oldu. İstanbul enflasyonu Ekim ayında yıllık bazda %108,7 ile 27 yılın zirvesini görmüştü. Yarın Türkiye geneli tüketici ve üretici enflasyon verileri takip edilecek. Bloomberg HT’nin yaptığı ve 14 kurumun katıldığı ankette, medyan beklenti, TÜFE’nin aylık bazda %3,8 ve yıllık bazda %53,7 artış göstereceği yönünde gerçekleşti. Kasım ayında yıllık bazda %84,39 olan TÜFE, Aralık ayında baz etkisiyle yıllık %64,27 olarak açıklanmıştı. Ancak aylık bazda enflasyon yavaşlama emareleri gösterse de yükselişini sürdürdü.

Euro Bölgesi’nde Ocak ayı öncü tüketici enflasyonu beklentilerin üzerinde geriledi ve aylık bazda eksi %0,4 olarak açıklandı. Beklenti enflasyonda %0,3 gerilemeydi. Yıllık bazda ise TÜFE %8,5 artış göstererek yavaşlamaya devam etti. Euro Bölgesi’nde imalat PMI ise öncü verileri teyit ederek 48,8 olarak açıklandı. İmalat PMI 50 büyüme eşiğinin altında kalsa da son aylarda toparlanma belirtileri gösterdi. Aralık ayı verilerine göre ise işsizlik oranı değişmedi ve %6,6 olarak açıklandı. 2022 Aralık ayında işsizlik oranı %7 seviyelerindeydi. Enflasyonda yavaşlama, imalat PMI verilerinde toparlanma ve istihdam piyasasında ciddi bir bozulma görülmemesi ile birlikte, bölgenin ekonomik durgunluğu es geçebileceğine dair pozitif bir bakış oluştu. Bu veriler ışığında Avrupa Merkez Bankası’nın bugün vereceği faiz kararı ve ardından yapılacak açıklamalar, bankanın bundan sonra atacağı adımlar açısından önemli olacak. Bugün için genel piyasa beklentisi 50 baz puan artış.

ADP verilerine göre ABD’de özel sektör istihdamı Ocak ayında 106 bin artış gösterdi. Özel sektör istihdamında Aralık 2021’deki gerilemeden sonra en yavaş artış kaydedildi. Yavaşlamanın sebebi ABD’de yaşanan olumsuz hava koşullarına bağlandı. Açık iş sayısı (JOLTS) ise Aralık ayında bir önceki aya göre 572 bin ile beklentilerin üzerinde yükseldi ve 11 milyon 12 bin olarak açıklandı. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik oranı verileri ABD istihdam piyasasının durumu açısından önemli işaretler verecek. ABD’de istihdam piyasası şimdiye kadar güçlü görünüşünden birşey kaybetmedi.

ABD imalat PMI verilerinde Kasım ayında başlayan gerileme devam etti. Kasım ayında 49,0 ile 50 büyüme eşiğinin altında kalan imalat PMI, üst üste 5 ay gerileme göstererek Ocak ayında 47,4 olarak açıklandı. Endeks, Mayıs 2020’den bu yana en düşük seviyesine geldi. Satışların yılın başında beklendiği gibi düştüğü, bazı sektörlere gelen taleplerin resesyon beklentisiyle keskin düşüş yaşadığı belirtildi.

Bugün İngiltere ve Avrupa Merkez Bankası faiz kararları takip edilecek. ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları açıklanacak.

USDTRY 18,818, EURTRY 20,735 ve GBPTRY 23,334 seviyelerinde fiyatlanıyor.

02/02/2023 11:04
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.