Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Ağustos 2020

ads
ads
12/08/2020

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Ağustos 2020

Dün güne başlarken Türk Lirası tarafında TCMB ve BDDK öncülüğünde hafta başında atılan sıkılaşma adımlarının çok da etkili olmadığına şahit olmuştuk. Bu durumda Türkiye Cumhurbaşkanı’nın faizlerin düşük kalması gerektiğiyle ilgili yaptığı açıklamaların da etkisinin büyük olduğu düşünülmekte. Tüm bunlara rağmen günün ilerleyen saatlerinde TCMB’nin hem haftalık repo ihalesini açmaması hem de 10 Ağustos tarihinde yarıladığı piyasa yapıcı bankalara Açık Piyasa İşlemleri çerçevesinde tanınan likidite imkân limitlerini 12 Ağustos tarihi itibariyle sıfırlayacağını açıklaması Türk Lirasına ikinci yarıda olumlu yansıyarak USD, EUR ve GBP karşısında ortalama %1 civarında değer kazanmasına olanak sağladı. TCMB attığı bu adımlarla ağırlıklı ortalama fonlama maliyetini politika faizi olan %8,25’in üzerinde %8,32’ye taşımayı başarırken bir nevi örtülü faiz artışı yapmış oldu. Dünya genelinde devam eden yüksek risk iştahından dün de olumlu şekilde faydalanan BİST günü %1,5 yukarıda tamamladı.

Yurtdışı tarafa baktığımızda dün gündemin ilk sırasına oturan haber Rusya’dan geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptığı açıklamada ilk Kovid-19 aşısını dün sabah itibariyle tescil ettiklerini açıkladı. Bu açıklamanın hali hazırda pozitif seyreden risk iştahına olumlu katkısı olacaktır. Bunun yanı sıra gün boyunca takip edilen veriler arasında Avrupa tarafında açıklanan ZEW anketi yer almaktaydı. Almanya’da ZEW mevcut durum anketi -81.3 ile oldukça kötü açıklansa da, beklentiler anketi ise 71.5 ile 55.8 olan tahminlerin üzerine çıkarak Avrupa borsalarının günü pozitif tarafta tamamlamasına yardımcı oldu. İşlem gününün devamında İngiltere’den gelen Temmuz ayına ait işsizlik sigortası başvuru sayısının beklentilerin oldukça üzerinde 94.4K artarken, haftalık ücretlerde de beklentilerden daha fazla bir düşüş yaşandığını gördük. Olumsuz gelen verilere rağmen Dolar endeksinde yaşanan değer kaybına bağlı olarak EUR ve GBP’nin Amerikan Doları karşısında değer kazanımının devam ettiğini gözlemledik. Son günlerin en çok konuşulanı olan Altın cephesinde ise durumlar tersine dönmüş gibi gözükmekte. 1 Gram Altının TL karşılığı %3,45 oranında değer kaybederek 461 seviyelerine gerilerken, 1 ons altının USD karşılığı ise  $2000 seviyesinin altına gelmiş durumda ve yaklaşık $30 kayıpla işlem görüyor.

Kur tarafına baktığımızda dün güne 7,3350 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,2280 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,480 GBPTL kuru ise 9,4320 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,2220 EUR/TL kuru 8,46 GBP/TL kuru ise 9,405 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda bugün Türkiye tarafında piyasaya etki edecek bir veri açıklaması bulunmazken yurt dışı tarafta ise İngiltere’de Büyüme ve Sanayi Üretimi verilerinin yanı sıra  ABD’de enflasyon rakamları  takibimizde olacak.

12/08/2020 09:23
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.