Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Haziran 2024

ads ads ads ads ads
12/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Haziran 2024

Geride bıraktığımız Salı günü piyasalar açısından sakin bir gündü. Türkiye borsası son günlerde ard arda yaşadığı geri çekilmelerin ardından dün günü tepki alımlarıyla %0.58 oranında artışla 10,051 seviyesinden tamamlamayı başardı. Hafif olumlu hareketin ardında ise işlem vergisi ile ilgili açıklama yatıyor.

Türk Lirası tarafında yatay seyir korunurken dün USDTRY günü hafif değer kaybıyla 32.3580’den tamamladı. Bugün açılışta 32.38 seviyesinden işlem görmekte. EURTRY’deki EURUSD kaynaklı değer kaybı %0.27 seviyesine ulaşırken günü 34.7533 seviyesinden tamamlamasına yol açtı. Bugün açılışta 34.7650 seviyesindne işlem görmekte. GBPTRY ise 41.2440 seviyesinde fiyatlanmakta.

Önemli veri akışının olmadığı günde haber akışına yansıyan önemli başlık Dünya Bankasının büyüme tahminlerine ilişkin oldu. Dünya Bankası yayımladığı raporda 2024 küresel büyüme tahminini Ocak'ta açıkladığı %2,4'ten %2,6'ya yükseltirken, Türkiye için 2024 tahminini %3,1'den %3'e düşürdü. Ayrıca 2025 büyüme tahmini de %3.9’dan %3.6’ya revize edildi. Banka, Türkiye'deki para politikasındaki sıkılaşmanın ekonominin geneline yansıması ve makroekonomik kırılganlıkların azaltılmasına katkıda bulunmasını, bu nedenle ekonomik büyümenin bu yıl %3'e gerileyeceğini öngördüğünü belirtti.

AMB’nin ekonomik istikrarının meyvesi olarak attığı ilk faiz indirimi adımı ardından oluşan olumlu hava hafta sonu gerçekleşen Avrupa seçimleriyle birlikte sekteye uğramıştı. Fransa borsa endeksi CAC40 düşüşünü devam ettirerek iki günde yaklaşık %3.3 civarında değer kaybı yaşarken satış dalgası diğer Almanya ve İngiletere borsalarında da Fransa kadar olmasa da kendini gösterdi. EURUSD 1,09’lardan başlayan gerileme trendi dün de devam ederek günü 1.0744 seviyesinden kapanmasına yol açtı.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde bu gelişmeler ardından yaptığı açıklamada ilk faiz inidirmi ile ilgili uygun kararı verdiklerini ancak faiz indirimini hızlı bir şekilde yenilerinin takip etmeyeceğini belirtti.

Bir diğer önemli açıklama ise Fitch Ratings’den geldi. Yapılan açıklamada Fransa tarafından ani bir kararla alınan erken seçim kararının 30 Haziran -07 Temmuz’da yapılacağını ve seçim sonucunun mali konsolidasyon önlemlerinin kapsamını etkilerken politika uygulamasına yönelik zorlukları artırabileceğine vurgu yaptı.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi iş gücü piyasasına ilişkin Şubat-Nisan dönemini kapsayan verileri açıkladı. Buna göre, ülkede işsizlik yıllık ve çeyreklik bazda artış göstererek Şubat-Nisan döneminde yüzde 4,4'e çıktı, istihdam ise yüzde 74,3'e geriledi. Sonuçlar istihdam piyasasında soğumanın devam ettiğini işaret etti.

Petrol Pazartesi günü, OPEC+'nın bu yıl arzın bir kısmını yeniden sağlama kararının ardından Mayıs başından bu yana görülen en büyük haftalık kaybın ardından yatırımcıların "düşüşü satın almaya" karar vermesiyle yükseldi. Brent, varil başına 82 dolar civarında işlem görürken, ABD ham petrolü 78 doların altında işlem gördü. 

Bugün yurt dışından gelecek olan FED faiz kararı ve enflasyon verisi günün en önemli iki maddesi olarak karşımıza çıkıyor. Bunun yanı sıra Almanya enflasyon ve İngiltere büyüme verileri de takibimizde olacak.

12/06/2024 09:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.