Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Mart 2020

ads
12/03/2020
HK

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Mart 2020
ads

Haftanın 3. İşlem gününde İngiltere ağırlıklı gelişmeler öne çıkıyor. İlk olarak İngiltere Merkez Bankası, ay sonunda gerçekleşecek toplantıyı beklemeden politika faizini 0,50 bp indirerek %0,25 seviyesine çekti. İlk olarak bu ay başında Fed’in FOMC toplantısını beklemeden 50 bp faiz indirimine gitmesinin ardından dün de İngiltere Merkez Bankası toplantı öncesinde sürpriz bir kararla 50 bp faiz indirimine gitti ve politika faizini %0,25 bp seviyesine çekti. Karar sonrası açıklama yapan Başkan Carney, koronavirüsün hem arz hem de talep yönlü olumsuzluklara neden olarak tedarik zincirlerini ve şirketlerin nakit akışlarını vurabileceğini söyledi.

Fed sonrası İngiltere’den de gelen bu adımın ardından yine İngiltere verileri izlendi ve ülke ekonomisi Ocak ayında %0,2 büyüme beklentisine karşın %0,0 ile büyüme gösteremedi. Sanayi ve imalat üretimi de Ocak ayında sert düşüş yaşadı.

Dünya Sağlık Örgütü ise, yeni tip korona virüsün pandemi (salgın) olarak nitelendirileceğini duyurdu. İki hafta içinde, Çin dışında Kovid-19 vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığını aktaran Dünya Sağlık Örgütü, Kovid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen "pandemi" kararını açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump ise önümüzdeki 30 gün boyunca Avrupa'dan ABD'ye uçuşları durdurarak koronavirüse karşı en ciddi tedbirini açıkladı

Virüsün ekonomiler üzerindeki olumsuz etkisi göstergelerle giderek belirginleşirken en çok hasar alan İtalya’da ise virüsle mücadele için 16 milyar euroluk paket açıklanması bekleniyor. Ayrıca ECB’nin de faiz indirimi ve varlık alımlarını genişletmesi bekleniyor.

Amerikan Merkez Bankası Fed ve İngiltere Merkez Bankası BOE'nin acil faiz indirimleri sonrası yatırımcıların gözü Avrupa Merkez Bankası ECB'nin faiz toplantısına çevrildi. ECB faiz kararını 15:45'te duyuracak. Fed ve BOE'nin acil faiz indirimleri sonrası üzerindeki baskı artan ECB Başkanı Christine Lagarde ise kameraların karşısına 16:30'da çıkacak. Genel beklenti ise indirimin olacağı yönünde.

ABD tarafından gelen ekonomik verilerde ise TÜFE aylık bazda yüzde 0.1 ile sabit kalırken, yıllık TÜFE yüzde 2.3 ile yüzde 2.2'lik piyasa beklentilerinin üzerinde bir sonuç aldı. Öte yandan, ABD tarafında dikkatler ABD Kongresi'nin virüsün etkilerini gidermek amacıyla sunacağı teşvik paketine çevrildi. Geçtiğimiz günlerde ABD Başkanı Donald Trump, kısa süre içerisinde bu paketin açıklanacağını duyurmuştu ve bununla birlikte Salı günü piyasalar bir miktar toparlanmıştı. Dün ise bu paket açıklanmadı ve endişelerin giderilmemesinin ardından borsalar tarafında kötümser tablo devam etti

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 6,1467 civarından başlayan Dolar/TL kuru günü  6,2121 seviyesinden kapattı. EUR/TL 6,9958 seviyesinden, GBP/TL kuru ise  7,9623 seviyesinden günü tamamladı.

Piyasalarda bu sabah Dolar/TL kuru 6,2292 , EUR/TL kuru 7,0355,  GBP/TL kuru ise 7,9788 seviyelerinden işlem görmeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise  Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışı tarafta ise Euro bölgesi’nden Sanayi Üretimi, Avrupa Merkez Bankası Faiz oranı kararı, Amerika’dan Üretici Fiyat Endeksi piyasalar açısından takip edilmeli.

12/03/2020 12:03
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Ekonomi Gündemi, kktc, kıbrıs haberleri, haber, kıbrıs
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.