Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Mayıs 2022

ads ads ads
12/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 12 Mayıs 2022

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ak Parti İl Başkanları toplantısında ekonomiyle ilgili açıklamalarda bulundu. “Türkiye'nin gelişmekte olan zincirini kırıp dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girmesi 2023’teki seçimde yapılacak tercihe bağlıdır." İfadelerini kullanan Erdoğan, “Ekonomi programımızın ilk ayağı dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmekten vazgeçememektir. İkinci aşama istihdamdır. Üçüncü olarak da bir yandan fiyat artışlarını kontrol altına almak, diğer yandan geliri yükseltmektir.” Diye konuştu.

ABD yönetiminin, Türkiye'ye F-16 parçaları ile bu uçaklarda kullanılacak bazı füze ve radar sistemlerinin satışı konusunda Kongreye ön bilgilendirme yaptığı bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası 29 Nisan haftasına ait para ve banka istatistiklerini yayımladı. Nisan’ın son haftasında yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatları 2,2 milyar dolar azalarak 213,8 milyar dolara geriledi. TL mevduatlarda 27,2 milyar TL artış oldu ve bankalardaki TL mevduatlar 2,584 milyar TL’ye çıktı. Toplam mevduatlar içinde dövizin payı %55,1, TL’nin payı %44,9 oldu.

ABD’de Nisan ayı enflasyonu yıllık bazda %8,3 olarak açıklandı. Mart ayında %8,5 ile son 40 yıllık zirvesini güncelleyen enflasyonda geri çekilme görülse de, piyasa belentisi olan %8,1’in biraz üzerinde geldi.

ABD Başkanı Joe Biden Nisan ayı enflasyon verisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Biden, "Nisan ayında yıllık enflasyonun ılımlı seyretmesi umutlandırıcı olsa da enflasyonun kabul edilemez derecede yüksek olduğu bir gerçek." İfadelerini kullandı. Enflasyonu düşürmenin en önemli ekonomik önceliği olduğunu yineleyen Biden, salgın ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'da başlattığı savaşın neden olduğu fiyat artışlarıyla ve küresel tedarik zinciri sorunlarına karşı mücadelelerinin devam edeceğini açıkladı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi Nisan ayına ilişkin enflasyon oranlarını açıkladı. Martta yıllık bazda %7,3 olan enflasyon Nisan ayında yükselişini sürdürerek %7,4 olarak açıklandı. Enflasyondaki yükselişin özellikle gıda ve enerji fiyatlarından kaynaklandığı açıklandı.

Çin’de daha önce gayrimenkul devi Evergrande şirketinin yaşadığı borç krizine bir yenisi eklendi. Çin’in en büyük dördüncü gayrimenkul şirketi Sunac’ın Dolar cinsi kupon ödemesini gerçekleştiremediği açıklandı. Şirket diğer ödemelerinin de yapılamayacağını öngörüyor.

Bugün İngiltere GSYİH, ABD ÜFE ve ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları takip edilecek.

USDTRY 15,309, EURTRY 16,100 ve GBPTRY 18,697 seviyelerinde fiyatlanıyor.

12/05/2022 08:58
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.