Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 13 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
13/10/2020

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 13 Ekim 2020

Dün Türkiye tarafında öncelikli olarak işsizlik oranı takip edildi. TÜİK, Temmuz ayı işsizlik oranını açıkladı. Haziran ayında %13,4 olan işsizlik oranı Temmuz ayında da %13,4 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Temmuz döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 254 bin kişi azalarak 27 milyon 263 bin kişi, istihdam oranı ise 2,9 puanlık azalış ile %43,5 oldu.

Daha sonra TCMB tarafından, Ağustos ayı ödemeler dengesi raporunu açıklandı ve rapora göre cari işlemler dengesi Ağustos ayında  4,63 milyar dolar açık verdi.

Öte yandan TCMB zorunlu karşılıklarda düzenlemeye giderek; Türk Lirası Zorunlu Karşılık faizini 200 puan artırdı ve yüzde 5'den yüzde 7'ye çıkarttı. TCMB ayrıca; bankaların döviz cinsinden tahsis edilen Zorunlu Karşılıkların mevduat yükümlülükleri için tutulması gereken tutara kadar olan kısmı üzerinden uygulanan komisyon oranında da yarı yarıya indirime gitti.

Yurt dışı tarafta ise İngiltere Başbakanı Johnson, Alman ve Fransız mevkidaşları ile görüşerek "ticaret anlaşmasına" ilişkin diplomasiyi yoğunlaştırdı

İngiltere ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki ticaret anlaşması, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'ın Almanya ve Fransa liderlerini araması ile yoğunlaşan diplomasinin ardından halen kritik bir evrede devam etmekte.

Müzakerelerde kritik haftaya girmeden önce, İngiltere Başbakanı, kilitlenmeyi aşma çabaları dahilinde, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a, Avrupa Birliği'nin balıkçılık gibi politik olarak hassas konuda katı tutumundan geri adım atması gerektiğini belirtti.

ABD tarafında ise Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABD'de 3 Kasım'daki başkanlık seçimlerinin politika ortamı üzerindeki sonuçlarına dair değerlendirmede bulundu. ABD Başkanı Donald Trump'ın yeniden seçilmesi durumunda popülist önlemlerin devam edeceğine işaret edilen açıklamada, Demokratların adayı Joe Biden'ın seçilmesinin ise salgının etkileriyle mücadele etmek için muhtemelen daha geniş mali önlemler anlamına geleceği ifade edildi.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,8786 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,8879 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,3180 GBPTL kuru ise 10,3032 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL 7,8879 kuru EUR/TL kuru 9,3180 GBP/TL kuru ise 10,2972 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye  tarafında sanayi üretimi ve perakende satışlar verisi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Almanya ve Amerika’dan Tüketici Fiyat Endeksi ve İngiltere’den İşsizlik Oranı takibimizde olacak.

 

13/10/2020 11:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS:
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.