Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 13 Mayıs 2024

ads ads ads ads
13/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 13 Mayıs 2024

Mayıs’ın ikinci haftasında Türkiye piyasalarına baktığımızda oldukça hareketli bir haftayı tamamladık. Borsa tarafında yabancı girişi rakamlarının 78 milyon civarında artmasına rağmen İsrail ve Filistin arasında sürekli tırmanan gerginliğin de etkileriyle BIST100’ün günü %0.49, haftayı ise %0.62 seviyesinde değer kaybı yaşayarak 10,218.58 seviyesinden tamamladığını gördük.

Cuma günü Türkiye tarafından gelen verilere bakıldığında; İşsizlik oranı %8.7’den %8.6’ya gerilerken, sanayi üretimi ise %2.4’ten %7.7’ye yükseldi. Olumlu gelen verilere ilave hafta boyunca devlet kanadından enflasyona karşı mücadelede, tek haneye ulaşılana kadar atılması gereken her türlü atılacağı yönündeki açıklamalar da Türk Lirasını desteklemeye devam etti. Bu bağlamda Mehmet Şimşek’in bugün açıklayacağı tasarruf paketi yakından takip edilecek.

Günün ilk işlem saatlerinde USDTRY 32.217, EURTRY 34.685 ve GBPTRY 40.3370 seviyelerinde işlem görmekte.

Yurt dışı tarafta hafta daha sakin tamamlandı. Bu hafta Salı günü açıklanacak ABD enflasyon verisi öncesinde Cuma günü açıklanan Michigan tüketici anketinde ekonomik aktiviteye dair hanehalkı beklentilerinin kötümserleştiği ve enflasyon tarafında daha yüksek beklentilerin olduğu görüldü. Veri 76 beklentiye kıyasla 67.4 olarak açıklandı.

Bir diğer veri ise İngiltere öncü 1. Çeyrek büyüme verisi oldu. 1Ç verisi %0.4 beklentiye karşılık %0.6 olarak açıklanırken Yıllık büyüme oranı ise %0.2 olarak açıklandı.

Cuma günü Dolar endeksinde kayda değer bir hareket gözlemlenmemesine rağmen ABD tarafından gelen beklenti üzeri işsizlik maaşı başvurularının etkisiyle Altın’ın ons fiyatında %1.26’lık artış gözlemlendi.

ABD tarafında takip edilen bir diğer önemli açıklama ise Nisan ayına ilişkin bütçe dengesi raporu oldu. Buna göre, 1 Ekim 2023'te başlayan ve 30 Eylül'de sona erecek 2024 mali yılının 7'nci ayında, federal hükümetin bütçe fazlası 210 milyar dolar olarak hesaplandı.

Federal hükümet, geçen yıl Nisan'da 176 milyar dolarlık bütçe fazlası vermişti. Böylece bütçe fazlası, Nisan'da geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 19 yükseldi. Bu dönemde bütçe dengesine ilişkin piyasa beklentisi, 244,5 milyar dolar fazla yönündeydi.

ABD, kuantum ve nükleer enerji teknolojileri ile insansız havacılık alanlarında faaliyet gösteren 37 Çinli şirketi, ihracat kontrolleri uygulanacak "varlık listesine" aldığını bildirdi. ABD Ticaret Bakanlığından yapılan açıklamada, söz konusu şirketlere, ABD'nin ulusal güvenlik ve dış politika çıkarlarına aykırı faaliyetleri nedeniyle tedbir uygulandığı belirtildi. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lin Cien, tedbir kararına ilişkin yaptığı açıklamada, ABD'nin, Çin şirketlerini hedef almak için varlık listesini ve ihracat kontrollerini kötüye kullandığını savundu.

Sözcü Lin, kontrol altındaki malzemelerin Rusya'ya transfer edildiği iddiasına ilişkin ise, "Çin ve Rusya'nın normal ekonomik ve ticari ilişkiler kurma hakkı vardır, bu işbirliği dış müdahale ile kısıtlanamaz" dedi.

Bugün yurt dışı tarafta takip edilecek önemli bir very açıklaması bulunmazken, yurt içinde tasarruf paketi ve cari açık verisi açıklanacak.

 

 

 

13/05/2024 08:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.