Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Ağustos 2020

Piyasalarda bugün...

ads
ads
14/08/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Ağustos 2020

Geçtiğimiz hafta 7,37 ile rekor kıran USD/TRY kurundaki yükseliş bu hafta da devam ediyor. Hafta başında merkezin piyasa yapıcı bankalara açık piyasa işlemleri çerçevesinde tanınan likidite limitini sıfırlaması ile 7,20’ye sınırlı düşüş yaşayan kur yeniden 7,35 seviyesine yükseldi.

Hükümetin de faiz artışına karşı tavrı nedeniyle ek araçlarla kura müdahalede bulunan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın 20 Ağustos’taki PPK toplantısı yılın en kritik toplantısı olarak görülüyor.

Yurt dışı tarafta ise dün Almanya Tüketici fiyat endeksi takibimizdeydi. Ülkede Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) temmuzda 2019'un aynı ayına kıyasla beklentiler dahilinde yüzde eksi 0,1 seviyesine geriledi. Böylece ülkede Nisan 2016’dan beri ilk defa eksi enflasyon görüldü. TÜFE, haziranda bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 0,9 artış göstermişti. Yapılan açıklamada tüm tüketim mallarında KDV indirimi yapılmasının ticari ürünlerin fiyatlarındaki ortalama yüzde 1,4’lük düşüşe neden olduğu ve bunun da enflasyonun sıfırın altında düşmesinde etkili olduğunu vurguladı.

ABD tarafında ise bu hafta genelinde vaka sayılarında yaşanan azalma ekonomik verilerde de etkisini gösterdi. Verilere bakıldığında ise işsizlik maaşından faydalanmak için başvuranların sayısı, Mart ayında başlayan koronavirüs pandemisinden bu yana ilk kez 1 milyon seviyesinin altına gerileyerek 900 Bin 63 kişi olarak açıklandı. Bu durum koronavirsü enfeksiyonlarının yavaşlamasıyla ekonomik toplarnamanın hız kazanmaya başlaması olarak görülebilir.

Altın tarafında ise  geçtiğimiz hafta 2,075$ seviyesine çıkarak rekor kıran ons fiyatı, son günlerdeki hızlı rallisinin ardından bu haftaya düşüşle başladı ve 1,860$ seviyesine kadar geriledi. Fakat Rusya’dan gelen aşı haberlerinin piyasalarda yeterli kadar etki yaratmaması ve ABD  Dolar Endeksi’nin zayıf kalmaya devam etmesi ile altın yeniden yükselişe geçti. Yılın en çok kazandıran yatırım araçlarının başında gelen altın, Salı günkü sert kaybın ardından yeniden yükselişe geçerek 1,950$ seviyelerine yerleşti.

Kur tarafına baktığımızda dün güne 7,3290 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,3354 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 8,6646 GBPTL kuru ise 9,5822 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,3489 EUR/TL kuru 8,6850 GBP/TL kuru ise 9,6035 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise oldukça yoğun geçecek olan günde Türkiye tarafında sanayi üretimi, Cari Hesap ve Yılsonu tahmini Tüketici Fiyat Endeksi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Euro Bölgesi’nden Gayri Safi Yurt İçi Hasıla ve Ticaret Dengesi, Amerika’dan Perakende Satışlar verisi ve Sanayi Üretimi verileri takibimizde olacak

14/08/2020 09:21
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.