Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Eylül 2020

Piyaslarda son durum

ads
ads
14/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Eylül 2020

Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde TCMB Cari İşlemler Dengesi Temmuz rakamlarını açıkladı.Buna göre, Temmuz 2019'da 1 milyar 990 milyon dolar fazla veren cari işlemler hesabında, bu yılın aynı döneminde 1 milyar 817 milyon dolar açık gerçekleşti. Bunun sonucunda 12 aylık cari işlemler açığı 14 milyar 941 milyon dolar oldu.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) başekonomisti Philip Lane, euroda son dönemde görülen değer artışının enflasyon görünümünü bozduğu uyarısında bulundu. Lane böylelikle eurodaki güçlü seyir konusunda AMB Başkanı Christine Lagarde'dan daha sert bir dil kullandı ve daha fazla parasal teşviğin gerekebileceğini işaret etti. Lane enflasyonun yılın geri kalan kısmında negatif kalacağını ve ekonomik toparlanmadan dolayı çekirdek fiyat artışındaki yukarı yönlü revizyonların, güçlü euro nedeniyle "önemli ölçüde durgun" olacağını belirtti.

İngiltere tarafında ise İngiltere ekonomisi korona virüs kısıtlamalarının gevşetilmesi ile Temmuz ayında rekor ekonomik toparlanma kaydetti.Temmuz ayında bar ve restaurantların tekrar açılmaya başlaması ile gayrısafi yurt içi hasıla Haziran ayındaki seviyesinden yüzde 6.6 yükseldi.

Almanya tarafında ise enflasyon, Katma Değer Vergisi (KDV) indiriminin etkisiyle ağustosta temmuz ayına göre yüzde 0,1 gerilerken geçen yılın ağustos ayına kıyasla değişmedi. Almanya'da hükümet, ekonominin Kovid-19 salgınına karşı alınan önlemler dolayısıyla yavaşlamasını engellemek amacıyla KDV indirimine gitmişti TÜFE, temmuzda KDV indirimi yapılmasının etkisiyle 2016’dan beri ilk defa sıfırın altına düşerek yüzde eksi 0,1 olmuştu.

ABD tarafına baktığımızda ise Cuma günü açıklanan ABD tüketici enflasyonu Ağustos'ta beklenenden yüksek çıktı. ABD'de tüketici fiyatları endeksi Ağustos ayında aylık yüzde 0.4 ve yıllık yüzde 1.3 arttı. ABD'de tüketici fiyatları endeksi (TÜFE) Ağustos ayında, 2. el otomobil fiyatlarında 1969 yılından beri görülen en keskin yükselişin desteği ile artarak çıkışını üst üste üçüncü aya taşıdı. Bu durum, ekonominin pandemi kaynaklı düşüşten toparlanması ile birlikte enflasyonun kademeli olarak arttığını işaret ediyo

Kur tarafına baktığımızda ise geçtiğimiz haftanın son işlem gününe 7,4510 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,4724 seviyesinden kapattı. EURTL kuru  8,8511 GBPTL kuru ise 9,5594 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL 7,4743 kuru EUR/TL kuru 8,8566 GBP/TL kuru ise 9,5841 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye ve Euro Bölgesi’nden Sanayi Üretimi verisi takibimizde olacak.

14/09/2020 09:49
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.