Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Haziran 2024

ads ads ads ads ads
14/06/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Haziran 2024

Uzun bayram tatili öncesi son güne başlarken BIST100 endeksinde olumlu hava hakim. İşlem vergisine yönelik soru işaretleriyle geçtiğimiz hafta ciddi düşüş yaşayan borsa bu hafta ortası itibariyle yeniden yükseliş trendine girmiş durumda. Dün günü %2.2 oranında yükselişle 10,391 seviyesinden tamamlandı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek piyasa kapanışından sonra ilgili taraflardan gelen geribildirimler doğrultusunda borsaya yönelik taslak vergi çalışmasını bir süreliğine ertelediklerini açıkladı. Bu haber akışı ardından bu sabah borsanın yükselişine devam etmesi beklenmekte.

Öte yandan Türkiye için oldukça önemli bir gelişme olabilecek Gri listeden çıkarılma durumu Bayram sonrası gerçekleştirilecek FATF Genel Kurul toplantısı ardından belli olacak. 23-28 Haziran’da toplanacak kurulun 27 – 28 Haziran’da Gri Liste’ye ilişkin alınan kararları açıklaması bekleniyor. Türkiye’nin listeden çıkarılması durumunda Türk Lirası’nın son dönemde kazandığı olumlu yöndeki hareketin ivme kazanması beklenmekte.

Dün Türkiye’de takip edilen verilerden yurtdışı yerleşiklerin 7 Haziran haftasındaki Sermaye piyasası işlem hacimlerine baktığımızda, yabancıların hisse senetlerinde 543 milyon dolarlık net satış gerçekleştirdiğini ve bunun da iki haftalık süreçte yaklaşık 1 milyar doların üzerinde bir rakama işaret ettiğini gördük. Aynı dönemde yurtdışı yerleşiklerin tahvil piyasasında net alımı 541 milyon dolar oldu. Bir önceki hafta yabancılar 94 milyon dolar alış yapmıştı. Böylece yabancılar yerel seçimlerden bu yana tahvil tarafında 8 milyar doların üzerinde giriş gerçekleştirdi.

Türkiye ve Türk Lirası için yabancı yatırımcıyı çekmek adına en önemli silah olan ve son dönemlerde büyük önem arz eden YP rezerv konusu bu hafta da artışını sürdürerek derin bir rahatlama yarattı. TCMB verilerine göre, brüt rezervler geçen hafta 146,2 milyar dolarla tarihi zirvesine çıktı. Bir önceki hafta brüt rezervler 143,6 milyar dolar seviyesindeydi. Rezervler Aralık 2023'te 145,5 milyar dolar ile rekor seviyede bulunuyordu. TCMB'nin net rezervi ise 45,5 milyar dolardan 47,5 milyar dolara yükseldi. Geçen hafta itibariyle pozitif bölgeye geçen swap hariç net rezervlerde de toparlanma devam etti. Swap hariç net rezervler 5,9 milyar dolara ulaştı.

Bu gelişmeler ışığında yatay bir seyir izleyen USDTRY kuru dün günü 32.3140 seviyesinden tamamladı. Bugün açılışta USDTRY 32.505, EURTRY 34.906 ve GBPTRY 41.44 seviyesinden açıldı.

Dün açıklanan verilerden ABD'de ÜFE Mayıs'ta aylık bazda %0,2 gerilemeye, yıllıkta ise %2.5 artışa kıyasla %2.2 artışa işaret etti. Böylece veri Ekim'den bu yana en fazla düşüşünü gerçekleştirdi. Enflasyonist baskıların azalmaya başladığına yönelik ilave bir kanıt olarak algılanması açısından olumlu karşılanan veriye ilaveten açıklanan ilk işsizlik başvuru rakamı da 225bin beklentiye kıyasla 242bin olarak açıklanarak istihdam alanındaki soğumayı teyit etti.

Avrupa’da ise olumsuz seçim sonuçları ardından veri açıklamalarında da bir türlü olumlu etki gözlemlenemiyor. Dün Avrupa bölgesi için açıklanan sanayi üretimi aylıkta %0.1 daralmaya işaret ederken, yıllıkta ise %3 daralmaya işaret ederek moralleri bozdu. Hisselerdeki düşüş devam ederken Fransanın CAC40 endeksinde %2lik, Stoxx Avrupa600 endeksinde ise %1.3 oranında düşüş yaşandı.  

Gün içindeki gelişmeler ardından Dolar endeksi yeniden değer kazanarak 105.24 seviyesine ulaşarak günü tamamladı. Değerli metaller de tam ters yönde hareketlerini sürdürerek Gümüş 30.86’dan 30.08’e, Altın ise 2,324.50’den 2,304 seviyesine geriledi.

Bugün ABD’de öncü Michigan hassasiyet endeksi ve Avrupa’da ticaret dengesi takip edilecek. Türkiye’de ise TCMB piyasa katılımcıları anketi sonuçları izlenecek.

14/06/2024 10:40
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.