Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Kasım 2022

ads ads ads ads
14/11/2022

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi  14 Kasım 2022

Yeni bir haftaya başlarken piyasalar Türkiye’den üzücü bir haberle günü açıyor. Pazar gün sonu İstiklal caddesinde meydana gelen bombalı saldırıda 6 kişi hayatını kaybederken olayın sorumluları ile ilgili soruşturmalar hala devam etmekte.  

Türk Lirasına  baktığımızda, ABD enflasyon verisi ardından 18.50’lere sarkan USDTRY kuru Cuma günü bir miktar değer kaybederek günü 18.55 seviyesinden tamamladı. Ayni şekilde GBPTRY ve EURTRY, veri sonrasında başlattığı yükselişi devam ettirerek Cuma gününü sırasıyla, 21.96 ve 19.21seviyelerinden kapattı. Piyasa açılışında USDTRY 18.57, EURTRY 19.15 ve GBPTRY 21.84 seviyelerinde işlem görmekte.

 

Haftanın son günü gelen veri açıklamalarından Ağustos ayı sanayi üretiminin takvim etkisinden arındırılmış hali bir önceki yılın aynı ayına göre %0,4 artarken, bir önceki aya göre %1,6 daralmaya işaret etti. Yıllık artışın beklentiler altında kaldığı görülürken, ekonominin öncü göstergelerinden olan veriye bakıldığında sanayideki ivme kaybının 3. Çeyrek sonu itibariyle başlayıp 4. Çeyrek’te derinleşecek yavaşlamanın sinyallerini verdiği şeklinde yorumlar yapıldı.

 

Olumsuz yönde yer alan diğer iki veri açıklaması ise önceki ay %3.7 olan aylık perakende satışlar verisinin sadece %1.8 olarak artması, ve Ödemler dengesinin ise geçtiğimiz aya göre daha da derinleşerek 3 milyar dolar seviyesine gelmesi idi.

 

Bugün gün içinde önemli bir veri açıklaması bulunmazken, hafta genelinde de rezerv rakamlarının dışında piyasayı hareketlendirebilecek bir veri açıklaması bulunmamakta.

 

ABD’de enflasyon verisinin başlattığı olumlu hava ile borsalar yükselişini Cuma günü de devam ettirdi.  Aralık ayındaki faiz artışının %81 olasılıkla 50 baz puan oranında gerçekleşeceği yorumlanırken, önde gelen FED başkanları ise kötünün geride kaldığını söylemek için henüz erken olduğu, beklenen resesyonun olmayacağının henüz kesinleşmediği yönünde açıklamalar yapmakta. Son gelişmeler ardından Dolar endeksi haftlaık %4 civarında düşüş yaşayarak 107 seviyesinin altına gelmiş durumda.

Öte yandan hafta sonu Demokratların Nevada galibiyetiyle Senato’da çoğunluğu kazandıkları netleşirken, seçim belirsizliğinin ortadan kalkması da piyasalar üzerinde oluşabilecek negatif etkiyi bertaraf etmiş oldu. Bundan sonrası için Demokratların piyasayı etkileyebilecek kararları yakından takip edilecek.

Yurt dışında takip edilen veriler arasında İngiltere’den gelen 3. Çeyrek büyüme verisi %0.2 daralmaya işaret ederek uzmanların ülke ekonomisinin resesyona doğru ilerlediği şeklinde yorumlandı. Buna ilaveten sanayi üretimi yıllık bazda %3.1 ve imalat üretimi ise yıllık bazda %5.8 oranında daralmaya işaret ederek İngiletere’nin veri setinin toplu olarak moralleri bozmasına sebep oldu.

Son olarak, Avrupa tarafında, Almanya’da açıklanan enflasyon verisi geçen aya göre değişim göstermeyerek beklentilerle ayni yönde %10.4 seviyesinde açıklandı. AB Komisyonu’nun yaptığı beklenti açıklamalarına göre 2022 büyüme beklentisi %2.7’den %3.2’ye yükseltilirken, enflasyon için ise %7.6’dan %8.5’e yükseltildi.

 

Hafta geneline bakıldığında Avrupa bölgesinde açıklanacak büyüme verisi, İngiltere enflasyon verisi ve ABD’den gelecek istihdam verileri piyasanın odağında olacak.

14/11/2022 08:51
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.