Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Mayıs 2024

ads ads ads ads
14/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 14 Mayıs 2024

Haftanın ilk gününde Türkiye için ana gündem maddesi Cumhurbaşkanı yardımcısı Cevdet Yılmaz ve Hazine ve Maliye bakanı Şimşek’in yapacağı tasarruf paketi açıklaması idi.

Paket kapsamında 3 yıl boyunca emekli olanlar hariç kamuya yeni personel alımı, kamuda 3 yıl süreyle yeni araç satın alma ve kiralama yapılmayacağı açıklandı.

Cevdet Yılmaz “Kamunun tasarruf yapması ve verimliliği artırması
daha az bütçe açığına, daha az kamu borçlanmasına ve faiz yüküne, makro tasarruf oranımızın artmasına ve daha az cari açığa yol açacaktır” dedi. Yapılan basın açıklamasında bu ortaya konulan paketin enflasyon konusunda yürütülen kararlı mücadeleye ciddi katkı sağlayacağı beklentisinde olduklarına yer verilirken, ayrıca OVP’nin enflasyonu düşürmeye yönelik politikalarının da yıllık bazda belirgin sonuçlarını bu yılın ikinci yarısında görmeye başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Öte yandan ayni toplantıda açıklanan cari açıkla ilgili yapılan yorumlarda 8 aydır devam eden düşüşün sürdürülen programın başarısı olduğunu, cari açıktaki gerileme ve dış Finansman girişindeki olumlu görünümle döviz rezervlerinde iyileşmenin devam edeceğine vurgu yapıldı.

Haber akışına yansıyan bir diğer olumlu haber ise TCMB’nin döviz rezervlerindeki artışa ilişkin oldu. TCMB'nin bilanço verilerinden Bloomberg HT tarafından yapılan hesaplamaya göre swap hariç net rezervler 10 Mayıs Cuma günü 4,2 milyar dolar iyileşme kaydetti. Böylelikle TCMB'nin bir günde rekor Döviz alımına imza attığı görüldü. 10 Mayıs itibariyle TCMB'nin swap hariç net rezervi eksi 23,7 milyar dolar seviyesine geldi. Bu da swap hariç net rezervlerde Mayıs 2020'den itibaren en iyi seviye olarak kaydedildi.

Piyasalara bakıldığında BIST100’de son günlerde devam eden satışın deavm ettiğini ve günlük %1.59 düşüşle günü tamamladığını görüyoruz. USDTRy 32.2530, EURTRY 34.7920 ve GBPTRY 40.4980 seviyelerinden hafif alıcılı bir seyirle günü açmış durumda.

Yurt dışı tarafta yarın açıklanacak enflasyon verisi öncesi derin bir sessizlik hakim. Dün açıklanan tüketicilerin kısa Vadeli enflasyon beklentisi Nisan’da %3.3 ile Kasım 2023’ten bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. Enflasyon beklentilerindeki yükselişle dolar endeksi gün içi düştüğü 105.05 seviyelerinden hafif toparlanarak 105.11 seviyelerinden günü tamamladı. Dolardaki değer kaybıyla EURUSD ve GBPUSD ‘de hafif de olsa yukarı yönlü bir hareket izledik. Gün sonu 1.08 seviyesi üzerinde tamamlayan EURUSD bugün açılışta 1.0786 seviyesindne işlem görmekte.

Gün içinde takip edilecek önemli veriler arasında Almanya enflasyon, İngiltere işsizlik ve ABD ÜFE rakamları yer almakta..

 

 

 

14/05/2024 09:24
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.