Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 15 Eylül 2020

Piyaslarda son durum

ads
ads
15/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 15 Eylül 2020

Geçtiğimiz hafta içinde yeniden rekor tazeleyen USD/TRY kuru, ECB Başkanı Lagarde’ın euroya yönelik açıklamalarının ABD Dolar Endeksi’ni düşürmesi ile kur da 7,40’a doğru gerilemişti, ancak düşüş kısa süreli oldu ve fiyat yeniden yükselmeye başladı.

Cuma günü kapanışa doğru uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye'nin kredi notunu "B1"den "B2"ye düşürdü, görünümü ise "negatif"te bıraktı. Takvimden önce değerlendirmeye giden kuruluş kredi notundaki düşüşte artan cari açık ve rezervlerdeki azalma, kredi ödemelerinde oluşacak zorluk ve jeopolitik riskleri gerekçe gösterdi. Moody's'in not düşürme kararının yukarı yönlü bir seyir izleyen Dolar/TL kuru yeni hafta da yükselişle başladı ve 7,50 seviyesini aştı.

Öte yandan dün Türkiye tarafında sanayi üretimi verisi takip edildi. Açıklanan veriye göre Sanayi üretimi Temmuz'da aylık yüzde 8.4, yıllık yüzde 4.4 arttı. Ağustos 2018’de ABD ile yaşanan kriz sonrası düşüşe geçen sanayi üretimi bir yıl sonra pozitif bölgeye geçti. Şubat 2020’de %8,5 artış gösteren veri, koronavirüs salgınının etkisini göstermeye başladığı Mart ayında %1,7 daraldı. Nisan ayında ise ekonominin kapalı olmasıyla %31,3 oranında rekor daralma yaşadı. Şu an ise  Yıllık bazda %4,4 oranındaki artış ile Mart ayındaki düşüş sonrası en iyi artış yaşandı.

Yurt dışı tarafta ise bugün güne çin tarafından gelen verilerle başladık. Çin'de perakende satışlar verisi Ağustos ayında ilk kez toparlanmayı işaret etti. Çin'in ekonomik toparlanması yılın başında patlak veren koronavirüs pandemisinden bu yana perakende satışlarda ilk kez toparlanma kaydedilmesi ile Ağustos ayında hızlandı.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, Ağustos ayında perakende satışlar bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 0.5 yükseldi, aynı dönemde sanayi üretimi ise yüzde 5.6 artış kaydetti.

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 7,4743 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,4840 seviyesinden kapattı. EURTL kuru  8,8753 GBPTL kuru ise 9,6132 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL 7,4911 kuru EUR/TL kuru .8,9095 GBP/TL kuru ise .9,6357 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında bütçe dengesi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise İngiltere’den Ortalama gelir endeksi ve İstihdam Değişikliği, Almanya’dan ZEW Ekonomik Hissiyatı ve Amerika’dan Sanayi üretimi takip edilecek.

15/09/2020 10:01
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.