Creditwest Bank Ekonomi gündemi 15/05/2024

ads ads ads ads
15/05/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi gündemi 15/05/2024

Pazartesi günü Türkiye’de açıklanan tasarruf paketi ardından takip ettiğimiz piyasalarda Salı günü Türk lirası’nın USD karşısındaki değeri bakımından sakin bir seyir izledik. Günü 32.28 seviyelerinde kapayan USDTRY bugün gün açılışında ayni seviyelerden açıldı. Küresel anlamda değer kazanan EUR ve GBP ise TL karşısında da bu performansı göstererek %0.28 ve %0.32 oranında yükseliş kaydetti.

Öte yandan son günlerde ard arda değer kaybı yaşayan BIST100 dün uzun aradan sonra günü %1.17 artışla artı tarafta kapamayı başardı.

Tasarruf paketinin etkisinin sınırlı kalacağı yöndeki eleştirilere ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek kamuda tasarruf paketinin bütçede ne kadarlık bir etki yaratacağının yaz sonunda yapılması planlanan OVP gözden geçirmesinin bir parçası olarak duyurulabileceğini söyledi.

Yurt dışı tarafta haftanın en önemli gündem maddesi olarak karşımıza çıkan ABD enflasyon verisi yarın açıklanması beklenirken, ABD borsaları teknoloji hisseleri öncülüğünde yükselerk günü tamamladı. Enflasyon verisine ışık tutan ÜFE verisi Nisan ayında aylık bazda %0.5 olarak %0,3 beklentiyi aşarken, yıllık bazda %2.2 ile belntiye parallel açıklandı.  Paylaşılan verilerin ardından negatif tarafta başlangıç yapan endeksler sonrasında gelen alımlarla hızlı bir şekilde toparlanarak seansı pozitif tarafta tamamladı. Yarın açıklanacak çekirdek tüketici fiyat endeksi yıllık bazda %3,6 açıklanması beklenirken, gerçekleşmesi durumunda bu seviye son üç yılın en düşük artışı olarak kayda geçecek.

FED Başkanı Jerome Powell, ülkedeki enflasyon verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede merkez bankasının sabırlı olması ve yüksek faiz oranlarının çalışmasına izin vermesi gerektiğini söyleyerek faizlerin bir süre daha yüksek kalacağı sinyalini verdi.

Takip edilen verilerden Almanya enflasyonu yıllıkta beklentilere parallel %2.2 seviyesinde açıklanırken ZEW ekonomi hissiyat endeksi 46 beklentiye karşın 47.1 gelerek olumlu tarafta yer aldı. İngilterede açıklanan işsizlik oranı ise %4.3 ile önceki veri olan %4.2 üzerinde gerçekleşti.

Verilerin etkileri Dolar endeksinde aşağı yönlü hareket şeklinde gözlemlenirken, EURUSD ve GBPUSD’nin de değer kazanmasına sebep oldu. Dolar endkesi %0.2 değer kaybıyla 104.89 seviyesine gerilerken, EURUSD 1.0835, GBPUSD ise 1.2592 seviyeerinden günü tamamladı.

Gün içinde takip edilecek önemli veriler arasında ABD enflasyon ve perakende satışlar, Avrupa Bölgesi büyüme tahmini ve sanayi üretimi verileri yer alıyor.

15/05/2024 12:53
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.