Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Ekim 2020

Piyasalarda bugün

ads
16/10/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Ekim 2020

Yaşanan gelişmelere bakıldığında dün TCMB tarafından , haftalık para ve banka istatistiklerini yayımlandı. Merkezin 9 Ekim’de biten işlem haftasına ait açıkladığı verilere göre yurt içi yerleşikler son haftada da dövize rağbet göstermeye devam etti. Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduat hesapları son haftada 218,299 milyar dolar oldu. Hesaplar önceki hafta 98 milyon dolar artmasının ardından son haftada da 458 milyon dolar artarak yeniden 218 milyar üzerine çıktı

Öte yandan Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı, Eylül ayı merkezi yönetim bütçe dengesini açıkladı. Eylül ayında merkezi yönetim bütçe giderleri 108,6 milyar TL, bütçe gelirleri 78,9 milyar TL ve bütçe açığı 29,7 milyar TL oldu

Yurt dışı tarafta ise Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları kapsamında basın toplantısı düzenledi.

Bir milyonu aşkın kişinin canını alan ve ekonomileri tersine çeviren yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kriziyle hala mücadele edildiğini belirten Georgieva, son birkaç aydaki tablonun daha az vahim olduğunu ancak Büyük Buhran'dan bu yana en kötü küresel resesyonun öngörülmeye devam edildiğini söyledi. Georgieva, küresel ekonominin bu yıl yüzde 4,4 daralmasının beklendiğini anımsatarak, "Kriz, gelecek beş yıl içinde, üretim kayıplarında tahmini 28 trilyon dolara mal olabilir." ifadesini kullandı.

ABD tarafında ise  işsizlik maaşı başvurularındaki yükseliş devam ediyor. Önceki hafta 840 bin olan başvurular 845 bin olarak revize edilirken son hafta başvuruları da 898 bin oldu. Pandemi sürecinde rekor bozulma gösteren başvurular 1 milyon altına inse de 800 bin tabanı korunuyor ve son haftalarda başvurular 900 bine doğru yükselmekte.

Meclis ve hükümet arasında anlaşmaya varılamayan ek teşvik paketi özellikle istihdam sektörünün ayakta kalması için son derece önemli olarak görülmekte. Fed de bunu dile getirdi ve teşviklerin deva etmemesi durumunda ekonomik toparlanmanın zaman alacağının da altını çizdi.

Brexit tarafında ise Avrupa Birliği, İngiltere'den ticaret anlaşması görüşmelerinin takvimini uzatmasını istedi. İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bir ticaret anlaşması için müzakerelere 15 Ekim'e kadar süre vermişti. Avrupa Birliği liderleri ise Brexit sonrası ticari ilişkileri düzenleyecek bir anlaşma üzerinde uzlaşmak için İngiltere ile görüşmelerin sürmesini istedi. Perşembe günü Brüksel'de başlayan iki günlük AB Liderleri Zirvesi'nin ilk gününde Brexit konusunu görüşen AB liderleri, ilerlemenin anlaşmaya varmak için yeterli olmadığını ifade etti ve İngiltere'den anlaşmaya varmak için gerekli adımları atmasını istedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde da bir ticaret anlaşması yapılamamasının iki taraf için de çok kötü sonuçları olabileceğini belirterek "Anlaşmasız bir Brexit'in ticari tehlikelerinin büyüklüğü, İngiltere ve AB'yi eninde sonunda bir ticari anlaşma yapmaya itecektir" dedi.

Kur tarafına baktığımızda ise  dünkü işlem gününe 7,9249 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,9310seviyesinden kapattı. EURTL kuru 9,2840 GBPTL kuru ise 10,2421 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL kuru 7,9374 EUR/TL kuru 9,2956 GBP/TL kuru ise 10,23 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında Yılsonu tahmini Tüketici fiyat endeksi açıklanacakken yurt dışı tarafta ise Euro bölgesi’nden enflasyon rakamı ve Ticaret Dengesi, Amerika’dan Perakende Satışlar ve Sanayi Üretimi verileri takibimizde olacak.

16/10/2020 08:58
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad

TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.