Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Kasım 2022

ads ads ads ads
16/11/2022

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Kasım 2022

Piyasalar için oldukça hareketli başladığımız haftaya hız kesmeden devam ediyoruz. ABD’den gelen ve tüm piyasaları yakından ilgilendiren enflasyon verisinin ardından dün de ÜFE verisi ayni mesajı teyit etti ve risk iştahında son günlerde gözlemlenen artışın devam etmesine imkan sağladı. BIST100’de bu etki %1.9 yükseliş olarak kendini gösterirken, maalesef ayni performans Türk Lirası için geçerli olmadı. Dolar endeksinde yaşanan değer kaybına rağmen, Türk Lirası yaşanan bombalama olayı ardından jeopolitik risklerin devreye girme olasılığıyla baskılanırken, açıklanan olumsuz veriler de bu durumun devamına sebep oldu.

Dün yurt içinde açıklanan 2022 yılı Merkezi Bütçe açığı, Ekim ayında açıklanan 83.3 milyarlık rekor tutar ardından, toplamda 244 milyar TL olarak duyuruldu. Bu rakamlarda ise kuru aşağı çekmek için Hazine’nin yüklendiği Kur Korumalı Mevduat ürününün bütçeye tüm yıl için toplam etkisinin 96.1 milyar TL olduğu açıklandı.

Haber gündemine düşen ve olumlu tarafta yer alan bir başlık ise Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20 zirvesinde önceden planlanmamasına rağmen ABD Başkanı Joe Biden ile bir görüşme gerçekleştirmesi oldu. Türkiye için ABD ile güçlü bağların ekonomik stabilite bakımından önemi göz önünde bulundurulduğunda, Joe Biden’ın Türkiye’ye Rusya-Ukrayna arasındaki tahıl koridoru meselesinde yaşanan sorunun giderilmesi için ön ayak olduğu için teşekkür etmesi ve F-16 sürecine yönetim olarak destek olmaya devam edeceklerini de belirtmesi Türkiye bakımında olumlu bir gelişme olarak not edildi.

Bu gelişmeler ışığında USDTRY dün günü çok az bir değişimle 18.60 seviyelerinden tamamlarken, EURTRY ve GBPTRY, yukarı yönlü hareketlerine devam ederek 19.26 ve 22.07 seviyelerinde kapanış yaşadı. Bugün Türkiye’de takip edilecek veri bulunmamakta. Açılıştaki kurlar ise; USDTRY 18.607, EURTRY 19.30 ve GBPTRY 22.09 şeklinde.

 

Yurt dışındaki gelişmelere bakıldığında bugün güne Rusya’nın Polonya’nın Ukrayna sınırına füze saldırıları sonucunda iki kişinin hayatını kaybettiği yönündeki haberlerle başladık. Olayla ilgili AB ve ABD üst yetkililerinden kınama mesajları gelirken, konu hakkında ileri adımların atılıp atılmayacağı takip edilecek.

ABD’de açıklanan ve %8.3 beklentiye karşın %8 olarak açıklanan ÜFE verisi günün en önemli verilerinden biri olarak karşımıza çıktı. Enflasyonda yaşanan gerilemenin belirsiz ekonomik gidişat ortamında kalıcı olup olmayacağı yönündeki soruları beraberinde getirirken, ÜFE’de yaşanan soğuma olumlu yöndeki ümitleri artırdı. Veri ardından Dolar endeksi 105.34 seviyelerine kadar gerilemesine rağmen günü 106.40 sevyesinden tamamlarken, hisse senedi piyasaları ise günü yeşil tarafta tamamladı.

Öte yandan, İngiltere için geçen hafta büyüme verisi ile oluşan olumsuz hava, işsizlik oranının %3.5’ten %3.6’ya yükselmesi ile kendini göstermeye devam etti. Ancak genel olarak Dolar’da yaşanan değer kaybı sebebi ile İngiliz Sterlini’nin Amerikan Doları karşısındaki performansı kötü yönde etkilenmeyerek GBPUSD’nin 1.1860 seviyesinden günü tamamlamasına olanak sağladı.

En yoğun veri akışının gerçekleştiği Avrupa’da ise sonuçlar yüzleri güldürdü. Almanya’da açıklanan ZEW Beklenti endeksi Kasım ayında %-59.2’den %-36.7’ye yükselerek ekonomiye olan güvenin ciddi bir toparlanma yaşadığına işaret etti. Diğer taraftan Avrupa bölgesi için açıklanan büyüme verisi çeyrek bazda %0.2, yıllık bazda ise %2.1 olarak beklentilere paralel açıklanırken, ticaret dengesindeki açık ise geçen ay açıklanan 52.4 milyar EUR’ya kıyasla 34.4 milyar EUR’ya daralma gösterdi. Avrupa için zorlu kış aylarına girerken enerji fiyatları kaynaklı yüksek enflasyon  ve resesyon endişeleri devam ederken Almanya önlem olarak 2 ay içerisinde 2. Majör doğalgaz şirketi olan SEFE’yi kamusallaştırdığını açıkladı. Ekonomi bakanı tarafından yapılan açıklamada şirketin iflasının Almanya’nın arz güvenliğini riske atacağı, bu yüzden şirketin kamusallaştırılıp şirkete ayrılan kredi miktarının 14.2 milyar USD’ye çekildiğini ifade etti.

 

Bugün takip edilecek veriler arasında İngiltere TÜFE, ve ABD Perakende satışlar ile Sanayi Üretimi yer almakta.

 

16/11/2022 09:55
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.