Creditwest Bank Ekonomi Gündemi (16 Mart 2023)

ads ads ads ads
16/03/2023

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi (16 Mart 2023)

Hazine ve Maliye Bakanlığı Şubat ayı verilerine göre merkezi yönetim bütçe dengesi 170,6 milyar TL ile rekor açık verdi. Merkezi yönetim bütçe gelirleri 2022 Şubat ayına göre %19 oranında düşüş gösterdi. Toplamda bütçe geliri 218 milyar 828 milyon TL olarak gerçekleşirken, giderler 389 milyar 388 milyon TL oldu. Giderlerde ise bir önceki yılın aynı ayına göre %93,9 oranında artış görüldü. Kur korumalı mevduat hesaplarının hazineye maliyeti uygulamaya başlanan Aralık 2021’den bu yana 94,7 milyar TL’ye ulaştı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı’nın Cuma günü Türkiye’ye geleceğini açıkladı. Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunun ise meclis gündemine gelmesi için “üzerimize düşeni yapacağız” açıklamasını yaptı. İsveç Başbakanı Kristersson ise Almanya ziyaretinde, Türkiye’nin seçimlerden sonra   İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesini beklediklerini belirtti.

ABD’de üretici enflasyonu Şubat ayı verileri beklenenden pozitif geldi. Aylık bazda %0,3 artış beklenirken, %0,1 gerileyen üretici fiyat endeksi, yıllık bazda ise %4,6 ile beklentilerden fazla yavaşladı. ÜFE’nin yıllık bazda %5,4 seviyelerinde gelmesi bekleniyordu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s baş ekonomisti Mark Zandi, FED’in son banka iflasları sonrası 22 Mart toplantısında, çok fazla belirsizlik bulunması nedeniyle, faiz oranlarını artırmama kararı alacaklarını tahmin etti. Yaşanan banka iflasları sonrası birçok banka ve kurum, haftaya yapılacak toplantıya yönelik tahminlerini revize etmişti.

ABD’de yaşanan banka iflasları, krizin Avrupa’ya yayılabileceği endişelerini tetikledi. Zaman zaman zor bir dönemden geçtiği haberleri yayılan İsviçre merkezli banka Credit Suisse’in, hisselerinde tarihi değer kayıpları görüldü. Bankanın hisselerinde yaşanan %30’a yakın kaybın ardından devre kesici uygulandı. Bankanın en büyük yatırımcılarından Suudi Ulusal Bankası, daha fazla fon aktaramayacaklarını açıklaması endişelerin artmasına neden olurken, borsada Avrupa bankalarının kayıpları ortalama %8’in üzerine çıktı. İsviçre Merkez Bankası, ABD bankacılık sektöründeki son gelişmelerin, İsviçre kurumlarına doğrudan yayılma riskine dair göstergelerin olmadığını bildirdi. Gerektiği takdirde ise Credit Suisse’e likidite sağlanacağı açıklandı.

New York FED imalat endeksi Mart ayında beklentilerin üstünde daralma yaşadı. %8 daralma beklentisine karşın %24,60 daralma görüldü. Yeni siparişlerin önemli ölçüde düştüğü ve sevkiyatların ılımlı bir şekilde azalığı belirtildi. Genel iş koşulları endeksi 19 puan düşerek eksi 24,6 oldu. Yeni sipariş endeksi Mart ayında 14 puan azalarak eksi 21,7, sevkiyat endeksi de 14 puan düşerek eksi 13,4 değerini aldı. Gelecek 6 aylık görünüme ilişkin iyimserlik ise 12 puan düşerek 2,9'a geriledi.
ABD ile Rusya savunma bakanları, geçtiğimiz günlerde Karadeniz üzerinde düşen ABD insansız hava aracına ilişkin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Rusya tarafı, olayların bu şekilde gelişmesini istemediklerini, ancak provokasyonlara orantılı olarak karşılık vermeye devam edeceklerini açıkladı. ABD ise, Rus pilotun İHA’ya saldırganlığının görüntülerde açık olduğunu, ancak uçağın temasının kasıtlı olup olmadığı konusunda emin olmadıklarını belirtti.

Bugün ABD haftalık işsizlik maaşı başvuruları, Philadelphia FED imalat endeksi verileri açıklanacak. Ayrıca Avrupa Merkez Bankası faiz kararı günün en önemli verisi olacak. Özellikle yaşanan bankacılık krizi sonrası buaradan gelecek karar ve sonrası açıklamalar yakından takip edilecek.

USDTRY 18,996, EURTRY 20,128 ve GBPTRY 22,941 seviyelerinde fiyatlanıyor.

 

16/03/2023 09:48
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest, Bank, Ekonomi, Gündemi,
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.