Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Mayıs 2022

ads ads ads
16/05/2022

ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Mayıs 2022

Türkiye Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati katıldığı bir etkinlikte enflasyon ile ilgili açıklamalarda bulundu. “Para ve maliye politikalarımızın etkin kullanılmasıyla önümüzdeki dönemde enflasyonu tek haneye indireceğiz.” Ifadelerini kullanan Bakan Nebati, “Küresel enflasyon sorunuyla karşı karşıya kalmış olsak da ülkemizde enflasyon ataletini hep birlikte yeneceğiz. Enflasyonla mücadele önceliğimizdir.” Açıklamasını yaptı. 

Finansal Kurumlar Birliği 10. Olağan Genel Kurulu'nda da bir konuşma gerçekleştiren Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, toplam istihdam rakamının 30 milyon kişiye yaklaştığını ve bu rakamların ilk çeyrekte %6-%7 gibi bir büyümeye işaret ettiğini söyledi. Cari açık sorununu da kalıcı olarak çözmeyi hedeflediklerini söyleyen Bakan Nebati, enflasyonla mücadelede ise topyekün bir mücadele olursa başarılı olabileceklerini belirtti.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, enflasyonu %2'ye düşürme sürecinin biraz sancılı olacağını belirterek, ancak yüksek enflasyonla mücadele etmemenin ve yerleşmesine izin vermenin daha acı verici olduğunu aktardı.

Barclays analistleri Rusya’nın gaz akışını Avrupa’ya durdurması halinde, Euro Bölgesi’nde GSYİH’nin %5 daralacağı ve EURUSD’nin 1 ABD doları seviyesinin altına gerileyebileceği ön görüsünde bulundular.

Finlandiya hükümeti NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini açıkladı. Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde teröre destek verdiklerini söyleyerek, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğine olumlu bir düşünce içerisinde olmadıklarını açıklamıştı. Bunun üzerine Nato Genel Sekreteri Stoltenberg, Türkiye ile fikir birliğine varacaklarını söyledi.  Finlandiya Cumhurbaşkanı ise Erdoğan ile bir görüşme yapmaya hazırım açıklamasını yaptı.

AB dışişleri bakanları bugün Brüksel’de Rusya-Ukrayna savaşındaki son gelişmeleri ve Rusya'ya karşı şimdiye kadar uzlaşılamayan enerji ihracatı yasağını da içeren son yaptırım paketini görüşmek üzere bir araya gelecek.

Bugün TCMB Mart ayı ödemeler dengesi raporu açıklanacak. Ayrıca TÜİK Mart ayı dış ticaret endeksleri, ücretli çalışan sayısı ve ilk çeyrek işgücü istatistiklerini yayımlayacak. Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı ise, Merkezi Yönetim bütçe dengesi verilerini açıklayacak.

USDTRY 15,498, EURTRY 16,125 ve GBPTRY 18,977 seviyelerinde fiyatlanıyor.

16/05/2022 08:47
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.