Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Nisan 2024

ads ads ads ads
16/04/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Nisan 2024

BİST-100 endeksi, bayram sonrasındaki ilk işlem gününe; jeopolitik risklerin oluşturduğu tedirginlikle 55 puan civarında düşüşle başladı. Gün içerisinde dalgalı seyir oluşurken, kapanışa doğru yeniden etkisini hissettiren satış baskısı ile 9.679,80 puan seviyesine kadar gerileyen endeks; seansın sonunu da yüzde 1,37 oranındaki düşüşle aynı seviyeden noktaladı.

Cumartesi gecesi İran'ın İsrail'e düzenlediği hava saldırısının ardından İsrail'in misilleme yapması an meselesi..

İsrail devlet televizyonu KAN yaptığı yayında, İsrail'in İran'a kontrol edebilmesine imkan verecek, karşılık veremeyeceği ve bölgeyi kapsamlı bir savaşa sürüklemeyeceği, cevap veremeyeceği sınırlı bir saldırı planladığını duyurdu.

İran ile gerginliğini tırmandırılmasıyla Gazze'nin ikincil duruma düşmesinin istenmediğine dikkat çekilen yayında, İsrailli yetkililerin İran'ın ilk kez kendi topraklarından doğrudan bir saldırı gerçekleştirildiği için kırmızı çizginin aşıldığını ve buna karşılık vermenin zorunlu olduğu görüşünü taşıdığı belirtildi.

Isviçre bankası UBS Group AG stratejistlerine göre, güçlü ABD büyümesi ve yapışkan enflasyonun birleşimi, Fed'in faiz oranlarını düşürmek yerine artırım yapma ihtimalini artırıyor ve bu da borçlanma maliyetlerini gelecek yıl yüzde 6,5'e kadar çıkarıyor.

Bankanın temel senaryosu bu yıl iki faiz indirimi yönünde olsa da, UBS artık enflasyonun Fed'in hedefine gerilemeyeceği, bunun da faiz artırımlarına dönüşe yol açacağı ve tahvil ve hisse senetlerinde derin bir satış dalgasına yol açacağı ihtimalinin arttığını görüyor.

Piyasalar, son ABD verilerinin dünyanın en büyük ekonomisinde şaşırtıcı bir güç göstermesinin ardından politika gevşemesi yönündeki tahminleri azalttı.

Citi Research analistleri bir raporda, altının önümüzdeki 6-18 ay içinde ons başına 3.000 dolara yükselebileceğini söylüyor.

Analistler, altının son yükselişinin jeopolitik gerilimler tarafından kolaylaştırıldığını ve daha derin bir riskten kaçınma ortamının fiyatları daha da artıracağını söylüyor.

Citi, 2024 ve 2025 altın fiyatı tahminlerini sırasıyla yüzde 6,8 artırarak 2.350 dolara, yüzde 40 artırarak 2.875 dolara yükseltti. Spot altın yüzde 0,2 artışla 2.387,92 dolardan işlem görüyor.

Spot piyasada altının ons fiyatı, 2 bin 384,85 dolara yükselerek yeni rekorunu tazeledi. Dün Gün içinde en düşük 2 bin 379,39 dolar, en yüksek de 2 bin 392,22 dolar seviyesi görüldü.

Petrol, İsrail'in İran'ın saldırısına yanıt verme sözü vermesi ve Orta Doğu'daki gerilimi yüksek tutmasıyla değer kazandı.

Küresel gösterge Brent, Pazartesi günü mütevazı bir düşüşün ardından varil başına 91 dolara tırmanırken, ABD ham petrolü 86 doların üzerindeydi. Üst düzey İsrailli askeri yetkililer, Avrupalı ve ABD'li yetkililerin itidal çağrısı yapmasına rağmen ülkelerinin Tahran'ın hafta sonu saldırısına yanıt vermekten başka seçeneği olmadığını söyledi.

Çin ekonomisinin ilk çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdüğünü gösterdi.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından Salı günü açıklanan resmi veriler, Ocak-Mart döneminde gayri safi yurt içi hasıla bir önceki yıla kıyasla yüzde 5,3 arttı; bu, 2023'ün dördüncü çeyreğindeki yüzde 5,2'lik büyümeden ekonomistlerin beklediği yüzde 4,6 büyümeden daha hızlı gerçekleşti.

Çin ekonomisi ilk çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,6 büyüdü. 2024 son çeyrekte GSYH bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,0 artmıştı.

Bugün piyasalar Türkiyede Perakende Satış verilerini takip edecek. ABD’de Sanayi Üretim Endeksi ve Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak. Fed Başkanı Powell’ın konuşma yapması bekleniyor.

Dolar/TL 32,434, EUR/TL 34,463, STG/TL 40,297

 

 

16/04/2024 09:28
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.