Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Temmuz 2021

Piyasalarda bugün

ads ads ads ads
16/07/2021

ads
ads
ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 16 Temmuz 2021

Dün, küresel ekonomik takvimde Asya seansında dikkatler; Çin’den gelen kritik verilerdeydi. Ülke ekonomisinin 2.Çeyrekte -beklentilerin kısmen üzerinde- yüzde 1.3 oranında büyüdüğü açıklanırken, senelik bazda büyüme oranı ise yüzde 8.1’lik öngörünün altında yüzde 7.9 olarak gerçekleşti.  İşsizlik Oranı ise yüzde 5’lik seviyesinde sabit kaldı.

ABD tarafında ise  enflasyon tartışmaları ilk sıralarda yer almaya devam ediyor. Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD Kongresi'ndeki iki günlük mesaisinde enflasyon konusu temel başlık olurken, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yellen, ülkede bir-iki ay daha enflasyon yaşanacağını ifade ederek, enflasyonun geçici karakterli olduğuna vurgu yaparken son zamanlardaki şaşırtıcı enflasyonun zamanla gevşemesini beklediğini ifade etti.

Fed Başkanı Jerome Powell ise, ABD Kongresi'ndeki ikinci sunumunda fiyat gelişmelerinin özgün olduğunu belirterek, Fed'in riskleri takip ettiğini vurguladı. Powell, gerçekleştirdiği sunumunda enflasyonun hedef seviye olan yüzde 2'nin üzerinde seyretmesinin ekonominin yeniden açılmasına bağlı bir şok olduğunu söyledi ve bu durumdan memnun olmadıklarını belirtti.

Dün açıklanan Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ve 4 Haftalık Ortalama İşsizlik Maaşı Başvuruları Pandemi’nin etkisinin görülmeye başlanmadan önceki son verilerin açıklandığı 19 Mart 2020(14 Mart verisi)’den bu yana en iyi seviyesine geriledi.

İngiltere tarafında ise Mayıs ayının İstihdam artışı ve buna paralel olarak da İşsizlik Oranı beklentileri karşılayamazken, Gelir artışı ise tahminlerin üzerinde gerçekleşme gösterdi.

Yeni günün ekonomik takviminde ise Euro Bölgesi’nin TÜFE Oranları ve ABD’nin Perakende Satış dataları kritik olacak. Yine, son zamanlarda vaka sayılarının tırmanmaya başladığı Covid-19 Pandemisi’ne dair gelişmeler ve majör merkez bankalarının yetkililerinden gelecek açıklamalarla piyasalar üzerinde volatil hareketler oluşabilir

Kur tarafına baktığımızda ise dünkü işlem gününe 8,5808 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 8,5610 seviyesinden kapattı. EURTL kuru 10,1123 GBPTL kuru ise 11,8362 seviyesinden günü tamamladı.          

Bugün ise Dolar /TL kuru  8,5669  EUR/TL 10,1210 GBP/TL kuru ise 11,8511 seviyesinden işlem görmeye başladı.

 

16/07/2021 09:19
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.