Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Eylül 2020

Piyasalarda bugün

ads
ads
17/09/2020
HK

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Eylül 2020

Piyasalardaki gelişmelere baktığımızda Hafta başında 7,50 seviyesini test ederek yeni rekoru gören kur, dün de 7,50 seviyesini tekrar geçti. TL’nin son aylarda gelişen ülke paralarından negatif ayrışmasında yükselen enflasyon, cari açık ve giderek azalan yabancı girişinin yanında pandemi sürecindeki mali genişlemenin ödemeler dengesinde ciddi zorluk yaratacağı endişesiyle birlikte Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in, Cuma günü not indirimine gitmesinin ardından 13 Türk bankasının da kredi notunu düşürmesi etkili olmakta.

Dün yurt dışı tarafında ise ekonomik veri açısından oldukça yoğun bir gün vardı. Öncelikle İngiltere'de enflasyon Ağustos ayında beklentilerin çok hafif üzerine gerçekleşerek yüzde 0.2 oldu. Enflasyon geçtiğimiz ay hükümetin vergi indirimleri ve ekonomiyi koronavirüs krizinin etkilerine karşı korumak için hayata geçirilen teşvik adımları ile  2015'den bu yana en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Amerika tarafında ise Fed'in Salı günü başlayan para politikası toplantısı dün sona erdi. Banka tarafından yapılan açıklamaya göre federal fonlama faizlerinde değişikliğe gidilmeyerek yüzde 0 - 0.25 hedef bandında bırakıldı. Beklentilerde herhangi bir faiz değişikliği yapılmaması yönündeydi. Banka, ABD ekonomisinin koronavirüs pandemisinden toparlanmasına yardımcı olmak için faizleri en azından 2023 yılına kadar sabit tutacağının sinyalini verdi.

Karar sonrası basın toplantısı düzenleyen FED Başkanı Powell: Genel ekonomik faaliyetin salgın öncesindeki seviyesinin hayli altında kaldığını ve ekonominin önündeki yolun oldukça belirsiz olduğunu belirtti. Enflasyondaki yükselişi bazı tüketim ürünlerindeki yüksek fiyatlara bağlayan Powell, buna karşın genel enflasyonun baskı altında kalmaya devam ettiğini açıkladı. Ayrıca yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşmanın zaman almasının beklendiği de ifade edildi.

Öte yandan ABD’de perakende satışlar verisi Ağustos ayında aylık %0,6 ve yıllık %2,7 ile beklenti altında arttı. Pandemi öncesi aylık %0,3 artış ortalamasında olan perakende satışlar Nisan’da ekonomik faaliyetlerin kapalı olması nedeniyle %14,7 oranında rekor düşüş yaşamıştı. Ağustos rakamı da %1,0 beklentisini karşılayamadı.

 Kur tarafına baktığımızda ise dünkü son işlem gününe 7,4852 seviyelerinden başlayan Dolar/TL kuru günü 7,5054 seviyesinden kapattı. EURTL kuru  8,8669 GBPTL kuru ise 9,7308 seviyesinden günü tamamladı.

Bugün ise Dolar /TL 7,4905 kuru EUR/TL kuru 8,8066 GBP/TL kuru ise 9,6794 seviyesinden işlem göremeye başladı.

Ekonomik takvime baktığımızda ise bugün Türkiye tarafında önemli bir veri akışı bulunmazken yurt dışı tarafta ise Euro bölgesi tüketici fiyat endeksi, İngiltere merkez bankası faiz oranı kararı ve Amerika’dan işsizlik Haklarından yararlanma başvuruları takibimizde olacak.

 

17/09/2020 09:50
ad

Bu habere tepkiniz:
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.