Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Mayıs 2023

ads ads ads ads
17/05/2023

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Mayıs 2023

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye için 2023 büyüme tahminini %3’ten %2,5’e düşürdü. Aşağı yönlü revizyonda, Şubat ayındaki depremin etkileri ve kredi koşullarındaki ön görülen daralmanın etkili olduğu belirtildi. 2024 büyüme tahmini %3 ile değişmedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye’deki seçimlerle ilgili değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin kredi notu açısından, para ve maliye politikası bileşiminin daha itibarlı ve tutarlı olup olmadığına bakılacağı belirtilen açıklamada, ikinci tura kalan seçimler nedeniyle, Türkiye'de oluşan siyasi ve ekonomik belirsizliğin en azından ay sonuna kadar süreceği vurgulandı. Seçimlerin ardından kurulacak hükümetin, ertelenmiş döviz talebi, lira üzerindeki baskı, bütçe açığı, uluslararası rezervlerde düşüş ve yüksek enflasyon gibi sorunlarla karşı karşıya kalacağı da ifade edildi.

Avrupa İstatistik Ofisi öncü verilerine göre Euro Bölgesi ekonomisi  2023’ün ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre %0,1 büyüdü. Euro Bölgesi’nde geçen yılın aynı dönemine göre ise %1,3 büyüme kaydedildi. AB’de ise büyüme öncü verilere göre, yılın ilk çeyreğinde %0,2 ve geçen yılın aynı dönemine göre %1,2 oldu. Önceki çeyreğe göre en sert küçülme %3,0 ile Litvanya’da görüldü. En yüksek büyüme ise %1,6 ile Portekiz’de oldu. Almanya ekonomisi değişim göstermedi.

Almanya’da ZEW ekonomik duyarlılık endeksi Aralık 2022’den sonra ilk kez eksi seviyere geriledi. Mayıs ayında 14,8 puan gerileyen endeks, eksi 10,7 değerini aldı. Cari koşullar endeksi de 2,3 puan gerileyerek eksi 34,8’e geldi. Düşülen notta, Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya’da zaten olumsuz olan ekonomik durumun önümüzdeki altı ayda daha da kötüleşeceği tahmin edildi. Sonuç olarak, Alman ekonomisinin hafif de olsa bir durgunluğa girebileceği belirtildi. Endeksteki düşüşte, AMB’nin daha fazla faiz artışına gideceği beklentileri ve ABD’de süren borç limiti tedirginliğinin etikili olduğu ifade edildi.

ABD’de sanayi üretimi hafif bir gerileme beklentisine karşın aylık bazda %0,5 artış gösterdi. Nisan ayında imalat sanayi üretimi ise, motorlu kara taşıtları ve parçaları üretimindeki güçlü artışla desteklendi ve %1 arttı. Kapasite kullanımı, Nisan ayında uzun vadeli (1972–2022) ortalamasına eşit bir oran olan %79,7'ye yükseldi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, borç limiti konusunda Kongre’nin mümkün olan en kısa sürede harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Yellen, ABD’nin temerrüde düşmesinin ekonomik ve finansal bir felakete yol açacağını tekrardan hatırlattı. Diğer yandan ABD Temsilciler Meclisi Başkanı McCarthy, borç limitine ilişkin ABD Başkanı Joe Biden ile yaptıkları görüşme sonrası, hafta sonuna kadar anlaşmaya varmamız mümkün açıklamasını yaptı.

Birleşmiş Milletler, Rusya ve Ukrayna’nın onay vermemesi halinde Karadeniz Tahıl Anlaşması’nın yarın sona ereceğini açıkladı.

Bugün Euro Bölgesi TÜFE verileri takip edilecek.

USDTRY 19,743, EURTRY 21,439 ve GBPTRY 24,616 seviyelerinde fiyatlanıyor.
 

17/05/2023 09:04
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2019 Digihaber Portal Services Ltd. Haber Kıbrıs.