Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Nisan 2024

ads ads ads ads
17/04/2024

ads
Creditwest Bank Ekonomi Gündemi 17 Nisan 2024

BİST-100 endeksi, dünkü işlem gününe; 35 puan civarında düşüşle başladı. Akabinde derinleşen satışlarla birlikte, gün içerisinde 9513,24 seviyesine kadar gerileyen endeks; seansın sonunu yüzde 1,36 oranında düşüşle 9.548,09 puan seviyesinden noktaladı.

IMF ve Dünya Bankası tarafından her yıl düzenlenen ve küresel ekonomideki sorunlar ile fırsatların ele alındığı Bahar Toplantıları başladı.

Enflasyon ve jeopolitik gerilimlere ilişkin endişelerin arttığı bir dönemde düzenlenen toplantılar, ABD'nin başkenti Washington'da 20 Nisan'a kadar sürecek.

Türkiye'yi temsilen toplantılara Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanı ŞMehmet Şimşek katılıyor.

Türkiye Maliye Bakan Şimşek, kredi derecelendirme kuruluşlarının temsilcileri, ülkelerin maliye bakanları, merkez bankası yetkilileri, özel sektör ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile akademisyenlerin katılacağı toplantılar kapsamında çok sayıda yabancı yatırımcıyla da bir araya gelecek.

IMF ve Dünya Bankası Bahar Toplantıları’na Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan da katıldı ve bir paneldeki konuşmasında, Türkiye'nin yıl sonu enflasyon hedefine ulaşma yolunda ilerlediğini söyledi.

Türkiye ekonomisini rahatsız eden sorunlar olduğunu, cari açığın ülkeyi kırılgan hale getirdiğini aktaran Karahan, enflasyon beklentilerinin yüksek olmasının da yatırım ortamı açısından olumsuz olduğunu dile getirdi.

 

Petrol, geniş piyasalarda riskten kaçınma hissiyatının hakim olması ve yatırımcıların İsrail'in İran'ın saldırısına tepkisini izlemesi nedeniyle dar bir aralıkta dalgalandı.

ABD ham petrolü, güçlü doların Döviz cinsinden fiyatlanan emtialara baskı yapması nedeniyle varil başına 85 doların üzerinde çok az değişiklik gösterdi. Fiyatlar seans boyunca yüzde 1'in altındaki kazanç ve kayıplar arasında dalgalandı.

Altın, yatırımcıların Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD merkez bankasının faiz oranlarını muhtemelen başlangıçta planladığından daha uzun süre sabit tutacağını söyleyen mesajındaki değişime ağırlık vermesine rağmen rekor seviye yakınında kaldı.

Değerli metal, Orta Doğu ve Ukrayna'daki jeopolitik gerilimlerin artmaya devam etmesiyle birlikte kısmen güvenli liman talebinden kaynaklanan kazanımlarla bu yıl şu ana kadar yaklaşık yüzde 15 artış kaydetti.

Altının spot piyasaki ons fiyatı, Powell'ın açıklamaları sonrasında yüzde 0.09 gerileyerek 2 bin 381.19 dolar seviyesinde işlem gördü. Altının ons fiyatı, cuma günü ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.431,52 doları görmüştü. 

Altının gram fiyatı ise yeni günde 2 bin 490,49 liradan işlem görüyor.

Dolar/TL 32,529, EUR/TL 34,505, STG/TL 40,431

 

17/04/2024 09:22
Bu habere tepkiniz:
Habersiz kalmamak için Telegram kanalımıza katılın
ad
ad
TAGS: Creditwest Bank Ekonomi Gündemi
MANŞETLER

HK EKONOMİ

© 2024 Haber Kıbrıs Medya Danışmanlık ve Matbaacılık Ltd.